Jedete na nervnoj bazi: Pomoću ovih šest trikova ćete se rešiti tog problema

Do emocionalnog prejedanja može doći iz više razloga poput stresa i anksioznosti, ali je samosvest prvi korak ka promeni ovog stanja

27.09.2023. 09:03
  • Podeli:
Obrok, prejedanje mekdonalds pomfrit Pixabay-6513d2fc1ae83.webp Foto: Pixabay

Mnogi ljudi vole da jedu i svaki zalogaj im je poseban užitak. Međutim, nekada ovo uživanje prerasta u emocionalno prejedanje.

Detaljnije o tome objasnila je nutricionistkinja Nataša Đukić.

"Emocionalno prejedanje može biti izazvano različitim emocionalnim faktorima kao što su stres, anksioznost, dosada ili tuga. S obzirom na to da svako iskustvo može biti jedinstveno, efikasne strategije za prestanak emocionalnog prejedanja mogu varirati od osobe do osobe", navodi nutricionistkinja, prenosi Informer, i otkriva nekoliko opštih trikova, koji vam mogu pomoći da prekinete ovu naviku:

Samosvest

Prvi korak je postati svestan kada i zašto posežete za hranom iz emocionalnih razloga. Pokušajte voditi dnevnik ishrane, kako biste pratili svoje navike.

Identifikacija emocija

Naučite prepoznati svoje emocionalne okidače. Pitanja koja možete postaviti sebi uključuju: "Šta me tačno čini anksioznim, depresivnim, tužnim?"," Kako se osećam kad dođe do emocionalnog prejedanja i "Kako se mogu nositi sa tim emocijama na zdrav način?"

Razvijanje alternativa

Umesto da se oslanjate na hranu, kao način da se izborite sa emocijama, razmislite o alternativama. To može uključivati šetnju, meditaciju, čitanje, razgovor sa prijateljem ili vežbanjem.

Planiranje obroka

Pokušajte unapred planirati svoje obroke i užine, kako biste izbegli impulsivno emocionalno prejedanje. Imajte zdrave opcije pri ruci.

Foto: Pixabay

Postavljanje ciljeva

Postavite realne ciljeve za sebe u vezi sa ishranom i emocionalnim prejedanjem. Postupno napredovanje može biti motivišuće.

Profesionalna pomoć

Ako je emocionalno prejedanje ozbiljan problem i ne možete da ga prevaziđete sami, razmislite o traženju pomoći od terapeuta ili nutricioniste specijalizovanog za poremećaje ishrane. 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()