Novi rituali brišu stare
Novogodišnje odluke o promeni ishrane, treniranju i korigovanju loših navika, najčešći su zadaci koje milioni ljudi širom sveta zadaju sebi tokom poslednjih dana decembra.
Svako od nas ima neke male navike, rituale bez kojih ne može da zamisli dan. I dok su neke navike korisne i poželjne, neke druge bismo rado izbacili, često s počekom Nove godine, ali to mnogima teško pada. Za odvikavanje od njih potrebno je i vreme, ali pre svega čvrsta volja i motivacija, tvrde psiholozi.
Oni koji su istraživali oblikovanje ljudskih navika utvrdili su da ne postoji precizno određeno vreme koje je potrebno da je usvojimo. Posle niza eksperimenata, na londonskom univerzitetu utvrđeno je da nam je u proseku potrebno 66 dana da bismo se navikli na neku (pozitivnu) radnju. Nekima od onih koji su učestvovali u istraživanju bilo je potrebno najmanje 18 dana, a nekima čak 254.
"Sve je to individualno. Sticanje svake navike, bila ona dobra ili loša, počinje psihološkim uzrokom, odnosno psihološkom petljom koja se sastoji iz tri dela. Prvi od njih je okidač koji mozgu dopušta određeno ponašanje. Drugi deo je samo to ponašanje, a treći nagrada, koja bi u budućnosti mogla da izazove okidač za ponavljanje ponašanja", objašnjavaju psiholozi.
Nakon što se navika formira, veoma je teško prekinuti s njom, s obzirom na to da ona vremenom postaje nesvesni proces i obavlja se gotovo mehanički.
Da bi se neka loša navika iskorenila, psiholozi tvrde da je neophodno istovremeno uvesti novu naviku. Tokom uvođenja nove navike stara još postoji, ali je reakcija neurona u mozgu na okidač stare navike znatno slabija, kada se paralelno pojavi i nova, dobra navika.
"Da bi loša navika bila uspešno iskorenjena, neophodno je da budete motivisani, da vam odgovaraju okolnosti u kojima se nalazite i da istovremeno radite i nešto novo. Motivaciju za odvikavanje od loših navika morate pronaći duboko u sebi i svakodnevno sebi objašnjavajte zašto morate da ostanete dosledni. Lošu naviku uvek menjajte nekom dobrom i budite uporni i strpljivi", objašnjavaju stručnjaci, prenosi Informer.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.