Održavajte zdravlje usne duplje, a ujedno i sprečite stvarenje kamenca na prirodan način

Izlečite upalu i sprečite krvarenje desni

Autor: Web UNA TV
11.03.2024. 16:22
  • Podeli:
shutterstock_1817315312 Usta, zubi, pregled, ogledalo-6527ce9d943aa.webp Foto: Shutterstock

Svakodnevno pranje zuba je osnovni element higijene, ali nekad nije dovoljno da spreči krvarenje desni. Desni počinju da krvare kad nastane upala, a blaža forma se naziva gingivitis. 

Do gingivitisa dolazi zato što se meke naslage natalože na zubima, duž linije desni. Meke naslage se, takođe, nazivaju i plak i izgledaju kao tanki film sačinjen od pljuvačke i čestica hrane koji sadrži brojne bakterije.

Foto: Pixabay

Od gingivitisa desni postaju crvene, otiču i sklone su krvarenju. Ako se ne leči, meke naslage postaju tvrde i tada nastaje kamenac. 

On se skuplja ispod linije desni i iritira ih pa krvarenje postaje sve jače.

I neke bolesti su povezane sa krvarenjem desni, a dijabets i anemija su među njima, a uzrok mogu da budu i neke hormonske promene, na primer, u trudnoći. 

Manjak vitamina C ili K je jedan od uzročnika, ali i na stres treba obratiti pažnju.

Svako može da najviše utiče na činioce koji se tiču higijene usne duplje. 

Foto. pixabay

Desni ne treba iritirati previše jakim trljanjem oštrim i tvrdim četkicama, jer i to može biti uzrok krvarenju. Takođe, pokreti četkice treba da budu vertikalni za donju vilicu, odozdo na gore, a za gornju vilicu odozgo na dole. Ne dozvolite da vam, po inerciji, čektica sklizne tako da gurate desni od zuba ka korenu.

Četkica treba da uđe oko pola milimetra ispod samih desni, i to veoma nežno, kako bi se i ta ivica očistila, ali uvek u pokretu "od" korena ka vrhu zuba, a ne obrnuto.

Veoma je važno redovno koristiti i konac za zube, kojim se uklanjaju meke naslage sa bočnih površina zuba. Konac, takođe, ulazi malo ispod desni, samo koliko je potrebno da očisti početak "vrata zuba", ali nipošto da desni povredi i dovede do krvarenja.

Foto: Shutterstock

Ako je higijena zuba loša ili, kod nekih teških bolesnika, na primer, možda i nemoguća, dolazi do pogoršanja gingivitisa. On prelazi u parodontitis, što znači da se stvaraju "džepovi" gde se desni odvoje oko zuba, one se povlače, a počinje da propada i sama zubna kost.

U borbi protiv uzroka upale i krvarenja desni, koristite antibakterijske paste za zube, ispirajte usnu duplju povremeno rastvorom sode bikarbone ili morske soli. 

Redovno odlazite kod stomatologa na čišćenje kamenca i eventualno lečenje paradontalnih "džepova" kako biste sprečili ne samo krvarenje desni već i njihovo dalje povlačenje i propadanje zubne kosti.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()