Svi znamo koliko mogu da budu dosadne
Teško je reći da li ima domaćinstva čiji se ukućani ne žale na smrdibube. Male tvrdokrilne zelene ili braon bube, koje ispuštaju neprijatan miris čim probate da ih uhvatite i izbacite, kao da su se poslednjih dana namnožile.
Biolozi objašnjavaju da je to očekivano jer one ne podnose hladnoću. Kada dođe jesen, one počinju da se bore za život i traže sklonište negde gde je toplo i hrane se biljnim sokovima sa cveća, baštenskog ili sobnog.
Da biste ih sprečili koliko-toliko da ne ulaze u stan ili kuću, napravite rastvor od nane i belog luka. U vodu stavite listove nane ili nekoliko čenova belog luka, pa time poprskajte terasu, prostor oko prozora i ulaznih vrata.
Miris nane je prijatan i za enterijer, ali nije preporučljiv rastvor belog luka.
Neki kažu da pomaže i mešavina vode i sapuna. Napravite sapunicu, sipajte u bocu sa raspršivačem i poprskajte ih.
Stručnjaci kažu da ove bube privlači žuta boja. Postavite veliki komad žutog papira na terasi i biće vam lakše da ih pokupite sa jednog mesta i izbacite.
Kada primetite smrdibube na zavesi ili tepihu, nemojte da ih usisavate.
Ako ih usisate, one će izbaciti smrad, pa će taj neprijatan miris dugo ostati u usisivaču. Bolje ih izbacite parčetom kartona.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.