Sve je skupo, ne bacajte hranu: Kako čuvati krompir da ne truli i da ne proklija?

Postoje saveti koji će vam, ako ih budete koristili, pomoći i da dobro jedete i da čuvate kućni budžet

11.11.2023. 15:01
  • Podeli:
krompir - pixabay-654f8756c3a6f.webp Foto: Pixabay

Krompir je jedna izvanredna namirnica i malo je onih koji ga ne vole. Kuvan, pečen, pržen, dinstan; sa slaninicom, sirom, mesom - doktori se verovatno neće složiti sa baš svim kombinacija, ali tako je kako je... Ali, osim što možete krompir da pripremite na razne načine, za razliku od većine povrća, možete da ga čuvate nedeljama ili čak mesecima.

U nastavku pročitajte koji su najbolji načini za skladištenje krompira da bi vam duže trajao. U suštini, dovoljno je da sledite pet ovde priloženih saveta, pa nećete morati da bacate hranu, što je samo po sebi greh, nego nećete morati da trošite ni dodatni novac da popunjavate zalihe.

Bez mrlja

"Skladištenje krompira počinje u supermarketu", kaže Frank Mjur, predsednik i izvršni direktor Komisije za krompir u Ajdahu.

Potražite krompir bez mrlja, bez posekotina, tamnih mrlja ili mekih udubljenja. Krompir bi trebao imati ujednačenu teksturu kože s minimalnim, plitkim rupama i bez zelene boje. Krompir s mrljama se brže kvari u skladištenju.

Suvoća

Iako bi moglo da bude primamljivo da isperete prašnjave krompire pre skladištenja, oduprite se tom porivu. Vlaga lako može da uhvati koru krompira i stvori previše vlažno okruženje, što uzrokuje miris plesni i brže starenje. Mjur preporučuje da ih "odložite takve kakvi jesu i operete ih samo kada su spremni za korišćenje".

Korpa ili mrežasti džak

Još jedna tajna za očuvanje svežine krompira je pravilna cirkulacija vazduha. Naime, krompiri se često prodaju u mrežastom džaku koja omogućuje ulazak i izlazak vazduha. U tom slučaju ih možete ostaviti u toj vrećici. Inače, Mjur preporučuje stavljanje krompira u "dobro osvetljenu korpu ili činiju kako bi zrak cirkulisao oko njih". Otvorena papirna kesica je takođe korisna ako nemate ništa drugo pri ruci.

Hladno i tamno mesto

Krompir se uzgaja u podzemlju i vole da su uslovi što bliži takvima – tamni i hladni. Optimalna temperatura za skladištenje krompira je između 7°C i 12°C tako da je podrum idealan. Ako nemate hladan podrum, držite krompir na najmračnijem i najhladnijem mestu. Mjur kaže da je idealno rešenje "ostava koja nije ni blizu izvora toplote, kao što su mesta u blizini šporeta ili mašine za pranje posuđa. Takođe će poslužiti i ormar ili čak garaža tokom određenih meseci u godini". Bez obzira na sve, ne čuvajte krompir u frižideru.

Rotirajte zalihu

Svaki put kada posegnete za krompirom, proverite zalihu i okrenite je kako biste sprečili stvaranje modrica. Proverite ima li krompira koji počinje da se kvari i potrošite ih i stavite novije krompire na dno.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()