Domaćice odlično znaju koliko je teško sačuvati njenu svežinu i hrskavost listića makar na dan ili dva
Stiglo je proleće, a sa njim na našim trpezama gotovo neizostavna postaje i zelena salata. Mnogima omiljena, ona se poslužuje uz gotovo sva glavna jela, a i sama za sebe, u kombinaciji sa određenim povrćem, pa i komadićima mesa i peciva, može da bude izuzetno hranljiv obrok.
Zbog rasprostranjene upotrebe, posebno u ovo doba godine, mnogi pokušavaju da svoju zelenu salatu učine što je duže svežom, posebno ukoliko porodicu čini manji broj članova, pa je jednostavno nemoguće čitavu glavicu salate pojesti u jednom obroku ili danu.
Zato domaćice odlično znaju koliko je teško sačuvati njenu svežinu i hrskavost listića makar na dan ili dva, pri čemu se može desiti da čak i u tom periodu ona istruli ili se sasuši. Tu je, takođe, i ona večita neodumica da li je bolje salatu oprati, pa je takvu uskladištiti u frižider ili je ostaviti u izvornom obliku.
Na to, ali i na mnoga druga pitanja, odgovore imaju profesionalni kuvari koji znaju određene trikove kako da salata duži period ostane sveža, pri čemu su po sredi zaista jednostavni koraci koji ne iziskuju dodatne troškove. A evo o čemu se radi.
Možda zvuči iznenađujuće jer je u suprotnosti sa onim čime se vodimo pri kupovini ostalog voća i povrća (ono što je svetlije zelenije duže traje), ali svetlija zelena se u tolikoj meri brže kvari da je to teško poverovati. Kupovinom tamnije zelene salate zapravo ćete uštedeti više novca. Ne samo da je tamnija zelena salata zdravija za vas, već duže traje u vašem frižideru.
Ne držite zelenu salatu u običnoj posudi, već u činiji koju možete zatvoriti. Takođe, preporučljivo je da svoju zelenu salatu "nagurate" u što manju posudu kako bi imala što manje prostora da "diše". Ukoliko imate posude iz kojih možete izvući sav vazduh ili ih bar hermetički zatvoriti, još bolje, a od pomoći mogu da budu i vakum kesice za odlaganje hrane iz kojih se može istisnuti višak vazduha.
Ovaj savet je zaista lak! Postavite presavijeni papirni ubrus u činiju, a zatim na njega stavite salatu. Na kraju ostacima ubrusa prekrijte salatu pre nego što stavite poklopac. Ubrus će vam pomoći da apsorbuje dodatnu vlagu i da je zadrži van vaše zelene salate, održavajući je tako svežijom.
Nemojte dodavati preliv, paradajz, krastavce, sir, šargarepu i druge sastojke u salatu pre nego što je odložite. Bilo kakva hrana će brzo dovesti do uvenuća vaše zelene salate, tako da uvek vodite računa da ih držite u drugim posudama.
Važno je salatu ne prelivati bilo kakvim dresingom ukoliko želite da vam duže traje, to jest ukoliko je ne jedete odmah, prenosi Prva.rs.
Ako možete, pokušajte da kupujete organsku zelenu salatu. Ona ima tendenciju da stoji na polici kraće od obične zelene salate. Pošto manje stoji u prodavnici, to znači da će jednostavno duže trajati u vašem frižideru.
Pranjem zelene salate uklanja se sva prljavštinu, ali "mašina" za salatu je osuši tako da će trajati duže. Taj dodatni korak za uklanjanje viška vode traje samo nekoliko sekundi i odlično deluje na produženje svežine vaše zelene salate. Ukoliko ste u mogućnosti da imate jedan takav aparat, on će vam sigurno pomoći i sa očuvanjem svežine ostalih namirnica, pre svega povrća.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.