Čak i ako nemate tu naviku, možda mislite da nema štete ako povremeno bacite dečje maramice ili čak ostatke hrane u WC, ali...
Vodoinstalater Šon Ričardson otkrio je koji su to najgori predmeti koje možete da bacite u WC šolju, kao i razloge zašto je to tako.
On je rekao da čak i predmeti označeni kao oni koji se mogu bacati u klozet mogu da izazovu ozbiljna začepljenja cevi WC šolje, piše Dejli Mejl.
Čak i ako nemate tu naviku, možda mislite da nema štete ako povremeno bacite dečje maramice ili čak ostatke hrane u WC. Ali, ti postupci mogu da naprave nepopravljivu štetu vašem vodovodu, i dovedu do popravki koji koštaju stotine evra.
"Iako na mnogim vlažnim maramicama piše da se mogu bacati u WC, one se ne raspadaju kao toaletni papir. Takođe bi mogle i da začepe cevi, ostavljajući vas sa prepunjenim sistemom", tvrdi on.
Iako je praktično baciti u WC vlažne maramice vaše dece, to bi moglo dovesti do računa od 50 do 200 evra ako završite sa blokadom. Zato je verovatno najbolje prošetati se do kante za đubre i tamo baciti vlažne maramice.
Proizvodi za žensku higijenu su sledeći na spisku. Za uloške, tampone i drugim predmetima za ličnu negu zna se da se skupljaju i pretvaraju u čvrstu masu. Nakupljanje tada deluje kao barijera koja sprečava vodu da otiče, toaletni papir i druge materije da teku nizvodno.
Šon kaže da su razni proizvodi za žensku higijenu dizajnirani tako da se šire kada dođu u dodir sa vlagom, i zato se ne raspadaju u vodi. Prilikom ispiranja, ti predmeti mogu da se uhvate za vašu cev zajedno sa drugim predmetima, stvarajući još veću masu, što dovodi do zapušenja.
Konac za zube možda izgleda nevino, ali i na njega morate da pripazite. Samo jedno ispiranje tog predmeta u WC šolju može da dovede do ozbiljnog začepljenja, upozorava stručnjak.
Kao i drugi pomenuti predmeti, konac za zube se ne raspada se u vodi pa kad jednom padne u WC šolju, tamo ostaje zauvek. Konac za zube može čak da se omota oko drugog otpada u odvodnoj cevi, kao što su dlake kose, maramice ili toaletni papir, što takođe stvara veliku masu otpada.
Kosa predstavlja jednak problem kao i konac za zube, ili možda čak i gori, kada je u pitanju zapušenje šolje. Ona deluje na sličan način, obmotavajući druge komadiće otpada i stvarajući velika začepljenja.
Kosa se može uhvatiti za sifon, zakrivljeni deo WC šolje, koji se spaja na odvodnu cev, stvarajući blokadu tako da voda ne može da prođe. Isprana dlaka se takođe može nakupiti u vašem kanalizacionom sistemu i dovesti do prelivanja vode.
Vodoinstalater tvrdi da se papirne maramice ne razgrađuju kao toalet papira, jer su deblje. Upijaju više vode nego papir, zbog čega se povećavaju u veličini, što im otežava prolazak kroz cevi.
U potpunosti treba izbegavati bacanje u WC šolju bilo čega što nije namenjeno za rastvaranje u vodi. Flasteri se takođe mogu zapetljati sa drugim otpadom, jer sadrže lepljivu površinu ili druge materije koje doprinose nakupljanju masnoća u kanalizacionom sistemu.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.