Za UNU savete daju lekari: Kako da izbegnemo neprijatan miris znoja, pogotovo kad smo u autobusu?

Tokom visokih temperatura, znoj nam pomaže da regulišemo telesnu temperaturu, ali ne znači da će svako znojenje rezultirati neprijatnim mirisom

Autor: Una Đuričić
22.07.2024. 11:50
  • Podeli:

Koliko puta vam se puta desilo da iz gradskog prevoza izađete ranije, jer ne možete da izdržite neprijatan miris drugih putnika? Prirodno je da se tokom leta mnogo više znojimo, ali postoje načini kako da se neprijatni miris znoja stavi pod kontrolu. 

Na koje načine ga možemo regulisati?

U autobusu na više od četrdeset stepeni tokom špica se nađu samo oni koji moraju, a u takvoj gužvi neretko se osećaju razni neprijatni mirisi. Tokom visokih temperatura, znoj nam pomaže da regulišemo telesnu temperaturu, ali ne znači da će svako znojenje rezultirati neprijatnim mirisom.

"Za znojenje nam rade ekrine žlezde. Sastav tog znoja je 99 posto voda i jedan odsto so. Taj znoj nema neprijatan miris. No, u stanjima stresa, neke neadekvatne termoregulacije kreću da se luče ekrine žlezde. Njihov znoj je sastavljen u tom slučaju od masti, proteina i bakterija i iz toga nastaje neprijatan miris znoja", pojašnjava specijalista dermatovenerologije dr Danica Gaia Rončević.

Nošenje prirodnih materijala poput lana ili pamuka, preporuka je stručnjaka kao i svakodnevno tuširanje po mogućnosti ph neutralnim sapunom. Kada birate dezodorans, odlučite se za one bez aluminijuma kako se, prema rečima lekara, izvodni kanali žlezda ne bi začepili.

"Soda bikarbona, pogotovo ona medicinska bez aluminijuma je zaista dobra opcija zato što će soda neutralisati eventualne bakterije i gljivice sa kože, tako da je to uvek dobra preporuka. Mogu čak da se drže obloge sode bikarbone ispod pazuha, što pacijenti često rade. Tu u pomoć može da nam priskoči i glikolna kiselina koja je takođe dobra", pojašnjava doktorka.

Ukoliko želimo da se naš znoj ne oseća, neophodno je da obratimo pažnju i na to šta unosimo u naš organizam.

"Masna mesa, velike količine masnih sireva mogu i te kako da dovedu do neprijatnih mirisa našeg tela. Sa druge strane to su različite vrste lukova, to je pre svega beli luk, koji je sam po sebi dosta aromatičan, pominje se kafa koja u velikim količinama takođe može izazvati neprijatne mirise i đumbir je taj koji izaziva određeni miris našeg znoja odnosno određeni miris našeg tela", poručuje za UNU prof. dr Veroslava Stanković, dijetolog.

Važno je piti puno vode i izbegavati alkohol, jer on pored neprijatnog mirisa dovodi i do pojačanog znojenja. Stručnjaci apeluju da se obavezno javite  dermatologu ukoliko je neprijatan miris u kombinaciji sa promenama na koži, radi uspostavljanja dijagnoze i adekvatne terapije.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()