Iako različite avio-kompanije imaju različita pravila, neke stvari su zajedničke svima
Da li planirate putovanje avionom? Na određene stvari morate da obratite pažnju jer, iako je putovanje avionom do bilo koje destinacije uzbudljivo iskustvo, ako putujete prvi put, može da bude i prilično stresno.
Glavni razlog za ovaj stres nije kupovina karata, niti dolazak na aerodrom na vreme, već poštovanje svih mogućih pravila u vezi sa stvarima koje smete ili ne smete da ponesete u avion.
Iako različite avio-kompanije imaju različita pravila, neke stvari su zajedničke svima.
Pre putovanja, proverite pravila avio-kompanije i zemlje odredišta, jer se detalji o tome šta se može unneti u avionu mogu promeniti.
Oružje i replike: Vatreno oružje, vazdušne puške, pištolji, replike oružja, čak i igračke koje liče na pravo oružje.
Oštri predmeti: noževi, brijači, makaze sa sečivima dužim od 6 cm, skalpeli, šiljasti predmeti kao što su šiljci za penjanje ili makaze za manikir.
Tupi predmeti: palice za bejzbol, palice za golf, palice za kriket, hokejaške palice ili bilo koji predmet koji se može koristiti kao oružje.
Eksplozivni i zapaljivi materijali: vatrometi, pirotehnika, rakete, petarde, eksplozivne boce, zapaljivi sprejevi (npr. lak za kosu u velikim količinama).
Hemikalije i otrovi: kiselina, izbeljivač, otrovi, suzavac, hloroform ili radioaktivni materijali.
Litijumske baterije: Baterije iznad dozvoljene granice (obično 100-160 Vh) ili neispravne baterije.
Izuzetno zapaljive materije: Benzin, aceton, gasne boce (osim u posebno deklarisanim slučajevima, kao što je oprema za kampovanje).
Eksplozivi: dinamit, municija ili mine, osim ako nisu deklarisani i transportovani u skladu sa striktno propisanim pravilima.
Sve tečnosti moraju biti u posudama do 100 ml.
Svi kontejneri moraju biti smešteni u providnu, zapečaćenu plastičnu vreću kapaciteta do 1 litra.
Izuzeci: lekovi, hrana za bebe i posebne dijetetske potrebe sa dokazom o autentičnosti.
Dronovi: Obično su dozvoljeni, ali baterije se moraju ukloniti i nositi u ručnom prtljagu.
Alati: Bušilice, šrafcigeri, čekići i slični predmeti su zabranjeni u ručnom prtljagu.
Komprimovani gasovi: Gasne boce (npr. za ronjenje ili kampovanje) bez posebne dozvole.
Radioaktivni materijali: Apsolutno zabranjeno.
Prsluci za spasavanje sa samonaduvavanjem: Dozvoljeni samo uz prethodno odobrenje avio-kompanije.
Bilo da se radi o predmetima u vašem koferu ili predmetima koje nosite u torbi za ručni prtljag koji dolazi sa vama, postoje neke stvari o kojima ne morate da brinete.
Male makaze, škare za nokte i turpija su dozvoljeni u ručnom prtljagu.
Ova vrsta predmeta mora biti prikazana tokom bezbednosnog pregleda, ali sve dok su makaze za nokte male (sečivo kraće od 6 cm), nećete imati problema.
Postoji mnogo elektronske opreme koju možete poneti sa sobom u avion, a na listi se nalaze laptop, tablet, fen ili pegla za kosu, oprema za fotoaparate i fotografije, pegla za putovanje i električni brijač.
Kada prođete kroz obezbeđenje, postoji šansa da će od vas biti zatraženo da pokažete kako se predmet može osvetliti.
Ako hranu i piće nosite kao suvenire za svoju porodicu i prijatelje ili jednostavno za uživanje, moraćete da ih spakujete u kofer koji nije ručni prtljag. Ali ako sa sobom u torbi nosite grickalice poput suvog voća ili orašastih plodova, to vam je dozvoljeno.
Igle za pletenje, igle za šivenje ili male makaze za sečenje konca su dozvoljene u avionima, čak i u torbi koju nosite.
Dakle, ako planirate da pletete tokom svog putovanja – samo napred, a ako želite da budete dodatno sigurni, uzmite drvene igle, a ne metalne.
Medicinska oprema se može uneti u kabinu aviona, zajedno sa torbom, pod uslovom da je avio-kompanija unapred odobrila. Tim za medicinsku opremu avio-kompanije će proceniti da li se vaš zahtev može odobriti i izdati odobrenje za nošenje predmeta.
Ako nosite lekove, možete ih nositi i u ručnom prtljagu u posebnoj torbi. Preporučuje se da tu torbu imate spremnu za pregled.
Parfemi, kreme, maskare, puderi u prahu, paste za zube, šamponi i druge tečnosti mogu mogu se nositi u avionu, ali imaju posebna pravila:
Ako putujete sa detetom (8 dana – 2 godine), možete poneti količinu mleka za bebe, mleka u prahu, sterilisane vode i hrane za bebe koja vam je potrebna za let, čak i ako prekoračite uobičajene granice tečnosti.
Ovi predmeti ne moraju da stanu u providnu kesu potrebnu za druge tečnosti, ali ih pripremite za inspekciju aerodromskog obezbeđenja.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.