Presretač smeća na ušću jednog od najzagađenijih vodenih puteva u okrugu Los Anđeles sprečava plastiku i drugo smeće da dospeju u Tihi okean
Okeani su neophodni za život, proizvode više od polovine kiseonika koji udišemo, pomažu u regulisanju klime, apsorbuju ugljen-dioksid. Međutim, oni su izloženi ozbiljnoj pretnji od zagađenja plastikom.
Zato je okrug Los Anđeles instalirao presretač smeća na ušću jednog od svojih najzagađenijih vodenih puteva, kako bi sprečio plastiku i drugo smeće da dospe u Tihi okean.
Holandska organizacija CleanUp Ocean osmislila je prečišćivač vode koji se napaja solarnom energijom. Postavljen je u Balona Kriku, veoma zagađenom plovnom putu u Los Anđelesu, pre nego što dođe do Pacifika i neke od najpoznatijih plaža tog grada.
"Kada sam imao 16 godina, otišao sam na ronjenje u Grčku. I kad sam pogledao oko sebe, video sam više plastičnih kesa nego riba. Samo sam se zapitao, zašto ne možemo ovo da počistimo? To je na kraju dovelo do toga da ja započnem ovaj projekat", kaže osnivač i vlasnik organizacije Ocean Cleanup Bojan Slat.
Proces čišćenja funkcioniše preko dugačkih plutajućih barijera koje odvode smeće do prednjeg dela presretača, gde se preko pokretne trake smeće izvlači iz vode i nakon toga prebacuje u nekoliko kontejnera za skladištenje.
Nakon toga se smeće brodom transportuje na obalu kako bi se recikliralo, a proces hvatanja se ponavlja.
"Reke su zaista arterije koje prenose smeće od kopna do mora. Otkrili smo da samo jedan odsto svetskih reka emituje otprilike 80 odsto plastike koja ide u okean. Dakle, ako stavimo ovakve uređaje u najprljavije reke, verujemo da možemo sprečiti da plastično smeće dospe u okeane", ističe Slat.
Svake godine se 30 do 60 tona smeća sliva u Balona Krik kao rezultat olujnog odliva. Te plutajuće barijere sakupljaju otpad različitih veličina: od najsitnijih komadića plastike do velikih, odbačenih ribarskih mreža koje mogu da se protežu i do deset metara u dužinu.
Neprofitna organizacija Ocean Cleanup je u julu ove godine ostvarila ogroman uspeh: uklonila je prvih 100.000 kilograma plastike sa velikog pacifičkog tepiha smeća. Oni teže da do 2040. godine odstrane 90 odsto plastike koja pluta okeanima.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.