Naučnici ističu da nam ovi insekti mogu preneti razne bakterije i bolesti, koje mogu biti veliki rizik za vaše zdravlje
Većina ljudi nije zabrinuta kada vidi da je muva sletela na njihovu hranu. Jednostavno zamahnu rukom, oteraju je i nastave da jedu.
Ipak, da li znate šta se dešava u tim trenucima, dok “bezopasna” smetnja zuji po obroku?
Jutjuber Zack D. Films objavio je kratak snimak u kojem objašnjava sve detalje, ali video nije najprijatniji za gledanje.
Pošto muve ne žvaću, one izbacuju probavne sokove na hranu, kako bi je razgradili i progutali u tečnom obliku.
Ovi sokovi puni su klica od njenog poslednjeg obroka, a patogeni unutar muve žive duže od onih koje je u međuvremnu pokupila svojim nogama.
Uz to, postoji najmanje 100 različitih patogena koje muve mogu da nose, poput bakterija, virusa i jajašca parazita.
Neke od klica koje muve ostavljaju za sobom su prilično opasne. Naučnici ističu da mogu preneti ešerihiju koli, salmonelu, hepatitis A i rotavirus.
Tu je i šigela, grupa bakterija koja može da izazove dijareju, groznicu i bol u stomaku.
Ali, pre nego što počnete da bacate hranu na koju je sletela muva, imajte u vidu da neće svaka nositi sve ili bilo koju od pomenutih klica. One su uglavnom fekalne bakterije i virusi, koji ne postoje na svemu što muve jedu.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.