Da biste smršali, morate više spavati: Ovo su neočekivani načini gubitka težine

Otkrivamo koji faktori osim ishrane utiču na oslobađanje od nakupljenih masti

07.04.2023. 21:55
  • Podeli:
mršavljenje ishrana pixabay-63a747df4cb0d.webp Foto: Pixabay

Svako ko je ikada pokušao da smrša zna zlatno pravilo: jedite manje, a više se krećete. Međutim, pored dijeta i fizičke aktivnosti, postoji još nekoliko stanja koja utiču na proces oslobađanja od viška kilograma.

Hormoni

Kada govorimo o hormonima koji utiču na pojavu viška kilograma i mršavljenje, pre svega na pamet padaju grelin (hormon gladi) i leptin (hormon zasićenja). Insulin je hormon, koji proizvodi pankreas, inhibira sagorevanje masti. Shodno tome, povišeni nivoi insulina doprinose povećanju telesne težine.

Tiroidni hormoni, tiroksin i trijodtironin, pojačavaju oksidaciju masti, aktiviraju razgradnju holesterola i podstiču gubitak težine. Što je niži nivo hormona, veći je rizik od debljanja. Kortizol, čuveni "hormon stresa", sa njegovim povećanjem, nivo glukoze, holesterola u krvi se povećava. I, nažalost, težina. 

Dakle, ima istine u pritužbi „zbog stresa se gojimo kao ludi“ iako je, naravno, sve u telu mnogo komplikovanije, a na to utiče i mnogo drugih faktora.

Nedostatak sna je neprijatelj struka

Ako spavate malo ili slabo, onda ćete tokom dana, najverovatnije, biti gladni kao vuk, upozoravaju lekari. Jer nedostatak sna je jedan od glavnih neprijatelja struka. Nedostatak sna je glavni stresor. On izaziva hipersekreciju, odnosno proizvodnju kortizola bukvalno van skale. Usled jedne noći bez sna, nivo ovog hormona može da se poveća za 2 puta. A povećani kortizol, kao što se sećamo, povećava masnu masu.

Sa nedostatkom sna, nivo insulina skače. I ovo je takođe faktor koji povećava sklonost ka dobijanju na težini. Nedovoljno trajanje sna smanjuje nivo leptina (hormona sitosti) i povećava nivo grelina (hormona gladi).

Mikrobi

Jedna od glavnih strasti naučnika je izučavanje milijardi bakterija koje naseljavaju ljudsko telo. Većina njih živi u crevima. Već je dokazano da naši mikrobi imaju veoma ozbiljan uticaj na razvoj mnogih bolesti. A takođe i na raspoloženje, emocije osobe. I, naravno, telesna težina.

Što je manja raznolikost crevne mikrobiote, to je veća akumulacija masti kod čoveka. I obrnuto: najbogatiji "raspon" bakterija se primećuje kod najvitkih. Šta učiniti sa ovim znanjem? Na sreću, istraživači već imaju tragove za svakodnevni život.

Jedite više hrane bogate vlaknima: voće, povrće, mahunarke. Dokazano je da njihova potrošnja povećava mikrobnu raznolikost u crevima. I – živjeli! - promoviše gubitak težine. Studije su pokazale da se obim struka i masna masa smanjuju upotrebom probiotika. Od proizvoda, njima su najbogatiji kiselo mleko i kiseli kupus. Ograničite brzu hranu. Prema naučnim podacima, takva hrana dovodi do osiromašenja mikroflore. Korisni mikrobi umiru, a njihovi protivnici jačaju.

Manje sunca - više masnih naslaga

Nedostatak sunčeve svetlosti ne samo da šteti raspoloženju. Ali to takođe sprečava gubitak težine. Zašto?

Prvo, kada nedostaje sunca, nedostaje nam vitamina D. A njegov nedostatak, zauzvrat, naučnici povezuju sa povećanjem sklonosti ka dobijanju viška kilograma (pretpostavlja se nekoliko različitih mehanizama). Drugo, po sunčanom vremenu poboljšava se proizvodnja hormona serotonina. Stabilizuje raspoloženje i smanjuje glad. A kad je na ulici tmurno – razumete.

Dakle, radujemo se proleću. A sada, u retkim, ali sunčanim danima, pokušajte da izađete napolje na neko vreme, savetuju lekari.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()