Kada je žena odbila da prihvati ime koje je muž izabrao za njihovo dete, on se naljutio i nije otišao da je vrati iz roditeljske kuće
Nije neobično da se parovi svađaju oko davanja imena svojoj bebi, ali to obično ne završi na sudu. Bračnom paru iz južne indijske države Karnataka bila je potrebna intervencija suda nakon trogodišnje borbe oko imena njihovog sina, koja je na kraju sprečila da se razvedu.
Sve je počelo 2021. godine, kada je neimenovana žena rodila dečaka i otišla u roditeljski dom na nekoliko nedelja, što je uobičajena praksa u Indiji da žene posle porođaja idu u kuću svojih roditelja da se odmore i oporave. Zatim bi muž trebalo da dođe i vrati majku i bebu u njihov dom.
Ali kada je tada dvadesetjednogodišnja žena odbila da prihvati ime koje je muž izabrao za njihovog sina, on se naljutio i nije otišao da je vrati.
Majka je sinu dala ime Adi – što je kombinacija prvog slova njenog imena i dela imena njenog muža.
Meseci su se tako pretvorili u godinu, a ona je još uvek bila u kući svojih roditelja i na kraju se obratila lokalnom sudu tražeći finansijsku podršku od svog muža. Međutim, spor je na kraju toliko eskalirao da je na kraju zatražila razvod i izdržavanje pošto je nezaposlena.
Slučaj je prvobitno podnet lokalnom sudu, ali je kasnije prebačen na takozvani, Narodni sud, koji se bavi slučajevima koji se mogu rešiti nagodbom.
Ali uprkos brojnim sugestijama sudija, par je ostao čvrst u svojoj odluci – sve dok se konačno nisu složili oko imena koje je izabrao sud.
Dete se sada zove Arijavardhana, što znači „plemenit".
Par je zatim razmenio vence, simbol prihvatanja prema indijskoj tradiciji, i očigledno srećni otišli da nastave svoj brak.
Ovo nije jedini slučaj u poslednjih nekoliko godina da je indijski sud morao da se uključi kada je reč o izboru imena deteta.
Prošlog septembra, jedno dete nije moglo da se upiše u školu pošto je otkriveno da mu je rodni list prazan. Majka se obratila sudu sa objašnjenjem da je pokušala da upiše dete u matične knjige rođenih, ali su službenici odbili da popune formular jer otac – od koga je bila razdvojena – nije bio prisutan.
Viši sud je naložio matičnoj službi da prihvati ime koje je predložila majka i doda ime oca.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.