Žene nisu obeležavale divan dan
Danas je nezamislivo da proslavimo rođendan bez rođendanske torte, a da li ste se ikad zapitali odakle potiče ovaj običaj? Verovali ili ne, ova tradicija ima svoje korene u staroj Grčkoj, ali je otad prilično evoluirala. Pa hajde da saznamo zašto jedemo tortu baš na dan svog rođenja i zašto se tom prilikom duvaju svećice.
Mnogo pre nego što je proslava rođendana postala uobičajena tradicija, Stari Grci su ukrašavali torte svećama kao čin obožavanja Artemide, boginje meseca i lova (njen brat blizanac je Apolon, bog sunca). Sveće su bile namenjene da kolači sijaju kao mesec, a verovalo se da će dim od sveća preneti njihove želje do bogova.
S početka su rođendani bili rezervisani za bitne verske ličnosti, a onda su Rimljani prvi počeli da proslavljaju rođendane običnih ljudi. Rimski građani su slavili rođendane članova svojih porodica i prijatelja, a državni praznici su stvoreni za slavne građane.
Svaki Rimljanin koji napuni 50 godina dobijao bi poseban kolač pečen od pšeničnog brašna, orašastih plodova, kvasca i meda. Rođendani žena nisu se nigde slavili sve do 12. veka.
Nemci su u velikoj meri zaslužni kao začetnici savremene proslave rođendana. U 18. veku, dečji rođendani su se slavili u tradiciji poznatoj kao „Kinderfest“. Poklona nije bilo, ali je bilo lepih želja, a torta je ukrašena svećicom za svaku godinu života, kao i dodatkom koji predstavlja godinu koja dolazi. Ove sveće su upaljene ujutru i zamenjene dok su gorele tokom dana. Na kraju dana, dete bi ih duvalo i zaželelo želju, slično modernoj tradiciji. Kao i danas, rođendanska želja kad se duvaju svećice nije smela da se izgovori naglas.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.