Kada su Egipćani počeli da mumificiraju mumije

Egipćani su mumificirali preminule hiljadu godina pre nego što su razvili hijeroglife

22.02.2024. 08:00
  • Podeli:
mumija pixabay-64477ca5b3091.webp Foto: Pixabay

Stari Egipćani možda su najpoznatiji po načinu na koji su postupali s mrtvima, od izgradnje kolosalnih piramida do punjenja podzemnih grobnica raskošnim blagom i artefaktima. Egipćani su takođe slavno mumificirali mnoge od nedavno preminulih kako bi sačuvali njihova tela.

Ali kada su ljudi u starom Egiptu počeli da mumificiraju svoje mrtve?

"Poreklo egipatske mumifikacije, za koju postoje jasni naučni dokazi, je [oko] 4300. pre nove ere. Možda ćemo otkriti da se vraća još ranije", rekao je za Live Science Stephen Buckley, istraživač sa Univerziteta York u Velikoj Britaniji. koji je koautor dva rada na tu temu.

Ovi dokazi uključuju 6.300 godina stare pokrove mumija koje su pronađene na staroegipatskom groblju u mestu Mostagedda, oko 320 kilometara južno od Kaira. Grobnice su iskopane početkom 20. veka, a mumije su donete u Veliku Britaniju i sada se nalaze u muzeju Bolton, kao što su Buckley i kolege saopštili u studiji PLOS One 2014.

U studiji su naučnici testirali omote  i otkrili da sadrže smole koje se obično koriste u mumifikaciji. Testovi pokazuju da su te smole napravljene od raznih sastojaka kao što su biljno ulje, životinjske masti, vosak i biljna guma. Slične smole su u kasnijim vremenskim periodima koristili i stari Egipćani za mumificiranje.

To znači da je mumificiranje počelo hiljadu godina pre razvijanja hijeroglifa i oko 1.500 godina pre gradnje piramida i čitav milenijum pre nego je prvi faraon ujedinio Egipćane.

Dok najstariji dokazi o korišćenju veštačkih sredstava za mumificiranje tela datiraju oko 4300. godine pre nove ere, Egipćani su bili podvrgnuti prirodnoj mumifikaciji u još ranijim vremenima. Radi se o sahranjivanju mrtvih u vruć, suvi pustinjski pesak zbog čega je dolazilo do prirodne mumifikacije.

Salima Ikram, profesorka egiptologije na Američkom univerzitetu u Kairu, rekla je da najjraniji primeri prirodno mumificiranih mumija datiraju iz 5000. godine pre nove ere.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()