Kako se pacifički raj pretvorio u mesto bez budućnosti

Stanovništvo koje nije moralo ništa da radi postalo je gojazno

28.11.2023. 23:01
  • Podeli:
Nauru Instagram republic_nauru-6565e99f0da5f.webp Foto: Instagram@republic_nauru

Ako imate višak vremena i novca, mogli biste da posetite Nauru. To je najmanja nezavisna država na svetu.  Putovanje do tamo potrajalo bi minimum 50 časova.  Preko Istanbula, San Franciska i Fidžija.

Na jeziku lokalnog stanovništva Nauru znači „idem na plažu”. To je i logično jer je cela država smeštena na ostrvu površine 21 kilometar kvadratni. Postoji samo jedan put. Za krug oko ostrva potrebno je 20 minuta.

Turistička viza košta 50 australijskih dolara. Ako ste novinar, viza košta čak osam hiljada dolara. Inače, to mesto godišnje poseti manje od 200 turista.

Nauru je šezdesetih godina bio raj na zemlji. Ne zbog plaža i čistog mora već fosfata koji je kopan u rudnicima. Lokalno stanovništvo se preko noći obogatilo. Ništa nisu morali da rade a postali su bogataši.  Kupovali su najskuplje automobile, motocikle. Doslovce su živeli kao u filmu. Nije postojao porez, školstvo i zdravstvo su bili besplatni. Ali...

Stanovništvo koje nije moralo ništa da radi postalo je gojazno. Čak devet od deset lokalaca pati od prekomerne težine. Svaki drugi stanovnik ima dijabetes. I to nije sve.

Čak 51 odsto stanovnika Naurua puši. To je zemlja sa najvećim procentom pušača na svetu. Očekivani životni vek iznosi 64 godine.

Populacija je postala toliko lenja da nije u stanju da se izbori ni sa sopstvenim smećem. Duž puta su poređane olupine skupih automobila koje su lokalci kupovali krajem šezdesetih godina.

Da stvar bude još gora, fosfata više nema. Ostale su rupe površinskih rudnika. Jedini izvor slatke vode je zagađen. Pijaću vodu sada dobijaju desalinizacijom mora.

Sada je 62 odsto stanovništva na ivici bede. Država je pokušala da sa poreskim olakšicama privuče investitore. U tome je uspela delimično. Veruje se da je samo ruska mafija preko Naurua oprala oko 70 milijardi dolara. Spominjala se čak i Al-Kaida. Na kraju je to zaustavljeno pod pritiskom Australije i Amerike.

Nacionalna ekonomija je propala. Većina stanovnika živi od pomoći. Država je probala da zemlju rentira za smeštaj izbeglica iz Avganistana ali to je donelo više problema nego koristi.

Sumorna priča, bez tračka nade za Nauru, piše Politika.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()