Cene nisu jedini parametar i kriterijum koji utiču na atraktivnost gradova da se privuku kompanije i radnici
Tokom poslednjih godina gradovi u Africi i Južnoj Americi sve su skuplji za život.
Kriterijumi rangiranja su rizici od prirodnih katastrofa, politička i ekonomska previranja, infrastruktura, međunarodna povezanost, cena nekretnina, hrane.
Prema novim istraživanjima koje je sprovela Kompanija "Mercer", za kvalitet života u svetskim gradovima, Hong Kong, Singapur i Cirih nalaze se na vrhu liste najskupljih gradova za život.
Posle bankrota švajcarske banke, koja je na neki način, bila simbol sigurnog bankarskog sistema i reputacije u svetu bankarstva, gradovi u Švajcarskoj postali su još skuplji za život.
Na globalnoj listi najskupljih evropskih gradova, u prvih deset našla su se čak četiri koja su u Švajcarskoj. Zauzeli su treće, četvrto, peto i sedmo mesto.To su Cirih, Ženeva, Bazel i Bern.
Ostali skupi gradovi u Evropi su London, Beč, Amsterdam, Prag i Helsinki. Barselona je na 75. a Madrid na 83. mestu.
"Cene nisu jedini parametar i kriterijum koji utiču na atraktivnost gradova da se privuku kompanije i radnici. Važan faktor je i kvalitet života koji nudi neki grad. Konkurencija na globalnom tržištu talenata je žestoka, a kriza troškova života pogađa i zaposlene i kompanije, koje treba da budu fleksibilnije", rekla je Ivon Traber, globalni partner za mobilnost u Merceru.
Ističe da su važni i rizici od prirodnih katastrofa, politička ili ekonomska previranja, visoke stope kriminala, loša infrastruktura i neadekvatna međunarodna povezanost.
Tokom nekoliko poslednjih godina najviše je napredovao Singapur i postao važan poslovni centar sveta u kome posluju uspešne multinacionalne kompanije sveta u oblastima finansija, trgovine, logistike.
Singapur je bio primoran da promoviše politiku za ublažavanje rasta cena nekretnina zbog priliva iseljenika, uključujući niz popusta za lokalno stanovništvo koje želi da kupi kuću. Nasau, na Bahamima, i Los Anđeles, u Kaliforniji, takođe su se popeli za šest mesta na 10. i 11. mesto u svetu.
Los Anđeles je posle Njujorka, najskuplji grad u SAD. Na trećem mestu je San Francisko.
Tel Aviv je najskuplji grad na Bliskom istoku, na 8. mestu na globalnoj tabeli. Dubai je na 18, a Abu Dabi na 43. mestu. Džeda u Saudijskoj Arabiji našla se na 101. mestu.
Nagli rast troškova života u afričkim gradovima je još jedna upečatljiva karakteristika liste najskupljih gradova za 2023. godinu. Luanda, glavni grad Angole, popela se sa 34. na 30. mesto. Konakri se popeo za 37 mesta na globalnoj listi i sada je rangiran na 39. poziciji.
Latinoamerički gradovi zabeležili su najviši skok na globalnoj rang listi: San Hoze (Kostarika) popeo se za 76 mesto, Meksiko Siti za 70 mesta, a Buenos Ajres i Montevideo su izjednačeni na 69. Havana je na 83. mestu, Kairo na 63. i Osaka na 56. mestu.
Na samom dnu liste našli su se gradovi Islamabad i Karači.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.