Tačan broj beogradskih jezera ume malo da varira
Beograd zvanično ima između 10 i 17 jezera, ali da bi udubljenje ispunjeno vodom bilo proglašeno jezerom mora da bude turistički atraktivno.
Turistička organizacija Beograda priznaje 12. Jedno od njih je u Bečmenu, piše RTS.
Kad neko ume, deluje lako i zabavno. Ipak, poznavaoci skijanja na vodi kažu da ovaj sport zahteva ozbiljno vežbanje. To je jedna od redovnih aktivnosti na jezeru broj 3 Bečmenske bare, gde je i nacionalni trening centar.
"Takmičarsko skijanje, rekreativno skijanje, škole skijanja, bespaltne škole skijanja za decu i sve ostalo što ima veze sa skijanjem na vodi. Jedan fenomenalan poligon, sasvim slučajno je ispao tako, jedan od najboljih u evropi. Imamo mnogo stranaca koji dolaze na međunarodna takmičenja najvišeg nivoa. Ovo je jedan biser koji postoji u Srbiji", kaže Bruno Fekete, predsednik Saveza za skijanje na vodi.
Iako Bečmenska bara nije za kupanje, iz godine u godinu je sve posećenija zbog drugih kvaliteta, tvrde iz Turističke organizacije Surčina.
"Trenutno se nalazimo na Bečmenskoj bari koju zapravo čine četiri jezera koja su isprekidana zemljanim nasipima. Postoje propusti da se može ispuštati voda iz jednog jezera u drugo i ta jezera, kada gledate iz vazduha, čine jednu udicu", istakla je Sanja Trojanović, direktorka Turističke organizacije Surčina.
Ukupna površina Bečmenskog jezera je 53 hektara.
"Na jezeru 1 je slobodno pecanje, kao i na jezeru 2, dakle sportski ribolov. Jezero 3 je opredeljeno za skijanje na vodi. I jezero 4 je otvoreno za sve posetioce", navodi Trojanovićeva.
Na delu predviđenom za sportski ribolov gotovo uvek ima pecaroša.
Na udicu se hvataju najčešće šarani od oko pet-šest kilograma, ali ima i primeraka od 10 kilograma, kaže jedan ribolovac sa desetogodišnjim stažom na jezeru.
Tačan broj beogradskih jezera ume malo da varira. To zavisi od toga koga pitate. Ipak, ima ih dosta koja su već turističke atrakcije.
"Ono što smo mi kategorisali sa stanovišta turizma ima ih recimo 12, a onda opet neka nisu ni pobrojana. Kada govorimo o Surčinu, njih ima šest ili sedam, preko 40 kilometara je obala Save koja prolazi preko i uz Opštinu Surčin. To je jedno veliko bogatstvo. Tih šest ili sedam jezera jesu velika komparativna prednost Surčina koji zaista izuzetno dobro radi na turizmu svoje opštine koje je, Beograđani to znaju kao jedno od mesta na koje se mnogo izlazi", objašnjava Miodrag Popović direktor Turističke organizacije Beograda.
Osim divnog prirodnog ambijenta, ovo mesto krasi nešto što drugima često nedostaje – uredno je i čisto.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.