Medicinski fenomen o kom priča ceo svet
Nakon što su prevremeno rođene bebe stavili u isti inkubator, slabija je počela takoreći odmah da se oporavlja.
Kajri i Briel Džekson rođene su 17. oktobra 1995. godine, punih 12 nedelja pre termina. Tadašnja standardna praksa u Medicinskom centru Centralnog Masačusetsa u Vusteru, gde su bliznakinje došle na svet, bila je da se smeste u odvojene inkubatore, kako bi se smanjio rizik od infekcije.
Kajri, koja je imala nešto manje od kilogram, dobro je napredovala i dobijala na težini, ali njena mala sestra je imala problema sa disanjem i otkucajima srca. Slabo joj se povećavala telesna težina i imala je nizak nivo kiseonika.
Dana 12. novembra, malena Briel je dospela u kritično stanje. Njene tanke ruke i noge postale su plavičasto-sive dok se borila za vazduh. Njeni otkucaji srca su se ubrzali. Roditelji su sve uplašeno posmatrali, bojeći se da bi njihova ćerka mogla da umre.
Kažu da očajnički trenuci zahtevaju očajničke mere. Medicinska sestra Gaile Kasparian, nakon što je iscrpila sve konvencionalne lekove, odlučila je da isproba proceduru koja je bila uobičajena u delovima Evrope, ali praktično nepoznata u Sjedinjenim Državama.
Uz dozvolu roditelja, smestila je bliznakinje u isti krevet. Čim je zatvorila vrata inkubatora, Briel se privila uz Kajri i počela da se smiruje. Za nekoliko minuta, njena očitavanja kiseonika u krvi su se poboljšala. Dok je dremala, Kajri je omotala levu ruku oko svoje manje sestre. Brielin puls se stabilizovao, a temperatura joj je porasla na normalu.
Bliznakinje su ubrzo puštene kući, a roditelji su ih ponovo smestili u isti krevet u kojem su nastavile da napreduju. Čak i posle pet godina, prema rečima mame i tate, one su i dalje spavale zajedno i, što nije iznenađujuće, i dalje se mazile.
Memorijal Univerziteta u Masačusetsu, kao primer, dao je najmanje 100 zajedničkih kompleta kreveta za novorođenčadi. Posmatrajući ovu praksu u periodu od pet godina, tamošnje bolničko osoblje nije pronašlo nijedan slučaj infekcije kod blizanaca. Pored toga, kliničke studije su pokazale da prevremeno rođeni blizanci uživaju značajne koristi kada su zajedno smešteni u isti krevet.
Jedna istraživačica, Meri Vejlen, ukazala je na sledeće prednosti:
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.