Šta zapravo znači "ustati na levu nogu"?

U našem naradu postoje razna verovanja

15.03.2024. 07:45
  • Podeli:
buđenje ustajanje usamljena nervoza shutterstock_1322114741-65f2e490aa885.webp Foto: Shutterstock

“Ustao sam na levu nogu” – ovu frazu svi koriste, a evo kakvo verovanje stoji iza nje. U svim narodnim verovanjima desna i leva strana nisu jednake. Desna je prava, jača, naprednija, a leva je slabija, nazadna i nesrećna.

Zapisano je da je Stefan Nemanja na samrti rekao: “Za puteve na desnoj strani zna Bog, a na levoj strani su putevi đavolski i razvratni”. Isto tako, misli se da ko je ustao na levu nogu, od rane zore je “zagazio u nešto zlo” – zato se za nekoga ko je neraspoložen u toku čitavog dana kaže da je “ustao na levu nogu”.

Ta fraza, naime, potiče od starih Rimljana, a objašnjenje je prillično jednostavno: leva strana je u Rimu smatrana lošom, zlom, baksuznom. Iz tog razloga se verovalo da će ustajanje iz kreveta tako što će pod najpre dodirnuti leva noga uzrokovati da čitav dan protekne loše.

Ovo verovanje je, takođe, razlog što su Rimljani u kuće ulazili prelazeći prag prvo desnom nogom – kako ne bi prizvali zlo. Zanimljivo je da je engleska reč “sinister”, što znači zlokoban, nastala od latinskog sinister koje je značilo – levi.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()