Tajni sovjetski grad: Nije postojao na mapama, ali je imao najveće zalihe uranijuma na svetu

SSSR je svoju prvu nuklearnu probu izveo na teritoriji Kazahstana 1949, a zatim je uspeo da sustigne SAD po količini nuklearnog oružja – zahvaljujući uranijumu iz Stepnogorska

Autor: Slobodan Cagić
06.08.2023. 21:26
  • Podeli:

Nuklearna naoružanost Amerike i Sovjetskog saveza bila ta koja je decenijama sprečavala izbijanje Trećeg svetskog rata tokom Hladnog rata. Među retkim ostacima sećanja na taj period je i "tajni grad" Sovjetskog Saveza – Stepnogorsk.

Stepnogorsk se nalazi oko 200 kilometara od Astane, glavnog grada Kazahstana. To je bio "tajni projekat" sovjetske administracije, koji se nije nije nalazio na mapi do raspada Sovjetskog Saveza. Počeo je da se gradi od nule 1964. godine. Razlog za to bilo je otkriće najvećeg nalazišta uranijuma na svetu.

"Oni koji žele da imaju informacije o našem gradu, treba da dođu prvo kod nas. Na primer, svi industrijski objekti nalaze se izvan grada", kaže direktorka Stepnogorskog muzeja Majra Nuržanova.

Sovjetski Savez, koji je izveo svoju prvu nuklearnu probu na teritoriji Kazahstana 1949. godine, uspeo je da sustigne Ameriku po količini nuklearnog oružja, zahvaljujući uranijumu proizvedenom u postrojenju.

Svaka zgrada u gradu, koja je izgrađena imajući u vidu američki nuklearni napad, bila je šifrovana i ima skloništa metrima ispod zemlje.

"I sada postoji ogromno skladište u blizini naše lokacije. Ovde se, u slučaju nuklearnog rata, može uskladištiti dovoljno hrane za stanovnike grada do 20 godina", objašnjava istoričar Kajrat Baltasuli.

Lala Gajsina iz Ufe bila je jedna od onih koji su se nastanili u Stepnogorsku, gde su izgrađene najbolje škole, bolnice i pozorišta. Život je provela radeći u timu vojnog obezbeđenja u industrijskom objektu u gradu.

"Imala sam 23 godine kada sam došla ovamo. U Ufi nisu postojali ovakvi uslovi. Godine 1972. rodila sam prvo dete i dobili smo dvosoban stan", priseća se ova penzionerka.

U Stepnogorsku, železničke linije iz sovjetskog doba, u narodu poznate kao "Matalka", još uvek rade. Trenutno tu živi samo 49.000 ljudi, jer se mladi radije sele u velike gradove, gde su bolji uslovi za život i zaposlenje.

A Hladnog rata se danas malo ko seća...

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()