Zašto zevamo kada smo umorni ili pospani?

Kada vidimo da neko zeva, i mi ponekad zevnemo – time poručujemo da razumemo drugu osobu ili da smo na njenoj strani

10.06.2023. 15:33
  • Podeli:
Zavanje_Foto Pixabay-64846f01357c7.webp Foto: Pixabay

Zevnuti znači nehotice otvoriti usta i duboko i dugo udahnuti vazduh. To se najčešće događa kada smo umorni ili pospani.

Zevanje ima dve glavne funkcije:

Prva, donosi nam više kiseonika u mozak. Kad smo umorni ili nam je dosadno mozgu je potrebno više kiseonika za oporavak. Dakle, zevanjem naš mozak dobija mnogo više kisonika za kraće vreme.

Osim toga, sigurno ste uočili da zevanje može biti zarazno.

Kada vidimo da neko zeva, ponekad i mi zevnemo. Time poručujemo da razumemo drugu osobu ili da smo na njenoj strani, prenosi Index.hr.

Stručnjaci tvrde da je zevanje mehanizam za deljenje emocija ili fenomen koji se zove socijalni refleks. To je ponašanje povezano sa neuronima "ogledala" u mozgu zbog kojih oponašamo postupke drugih.

Ostala ponašanja koja spadaju u ovu kategoriju su češkanje, držanje prekrštenih nogu i smejanje.

Čovek u proseku zeva 5 do 10 puta dnevno. Preteranim zevanjem smatra se kada se ta radnja ponavlja više od jednom u minuti.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()