Izveštaj zaista pokazuje koliko je savremeni način života težak za mlade ljude
Čak dve trećine mladih u Srbiji često oseća da je pod stresom, polovina njih ima simptome anksioznosti, a skoro 40 odsto često se oseća depresivno. To su podaci iz najnovijeg izveštaja koji je objavila Krovna organizacija mladih Srbije. To nas je navelo da se zapitamo - zašto su nam mladi nesrećni i kako da im pomognemo?
Vrlo često čujemo da su mladi budućnost Srbije. Kakva li je ta budućnost ako znamo da, prema podacima ovogodišnjeg Alternativnog izveštaja o položaju i potrebama mladih Srbije, više od polovine mladih oseća anksioznost, njih 40 odsto se često oseća depresivno, a gotovo većina ispitanika je pod stresom.
"Izveštaj zaista pokazuje koliko je savremeni način života težak za mlade ljude koji opet prolaze tranziciju prilikom sistema obrazovanja i kasnije na tržištu rada. Često su u ekonomskoj situaciji koja nažalost ne omogućava njima da žive dostojanstveno i normalno.", kaže Miljana Pejić iz KOMS-a.
Svi ispitanici saglasni su sa tim da je mentalno zdravlje podjednako važno koliko i fizičko. Pa opet, iako svesni značaja, većina njih ga vrlo svesno zapostavlja.
"Da se ne lažemo, svi smo u nekim momentima i depresivnim momentima. Ali ako se oni uvežbavaju i ako generalno situacija ne dozvoljava neka rešenja to je kao grudva snega. Kako se gomila tako postaje veća", pojašnjava Martina Kvarantan Šmitran, TA psihoterapeutkinja.
Mladi navode da je problem zakazivanje kod psihologa u studentskoj poliklinici – traje dugo, a usluga, kako kažu, nije adekvatna. Jednoglasni su da briga o mentalnom zdravlju mora da bude pristupačnija mladima.
"Svega pet odsto mladih je navelo da im je dostupna pomoć, odnosno, da mogu da obezbede uslove za zaštitu mentalnog zdravlja i to je negde što treba da nas usmera ka tome šta treba dauradimo kada je reč o mentalnom zdravlju mladih", dodaje Pejićeva,
Najčešća stanica za rešavanje problema mladih su upravo vršnjaci. Društvo je jedina adresa kojoj poveravaju svoje probleme, kada smatraju da ne mogu sami da ih reše. (Sa roditeljima gotovo da niko ne razgovara jer ne žele da ih opterećuju stvarima koje ih muče.)
"Mladi i adolescenti su u specifičnom jednom zadatku - moraju da pronađu svoju individualnost, ko su oni. Moraju, između ostalog, da se osamostale. Moraju da osete da su važni, da su prihvaćeni. Pitanje je na koji način oni nalaze tu važnost ili da su vredni", ističe Martina Kvarantan Šmitran.
Iz KOMS-a navode da su podaci Izveštaja alarmantni i da što pre moramo da problem mladih rešimo. Dok se do toga ne dođe, psihoterapeutkinja ima samo jednu poruku za njih:
"Obujte patike. Već kada ste obuli patike krenite iz kuće i nađite nekkog zbog kog će vam oči sijati."
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.