U olakšavanju simptoma i sprečavanju težih manifestacija najbolja je kombinacija preventivnih mera i lekova
Svaka peta osoba na svetu je alergična na polen, a od 24 biljne vrste koje se na našem području mere kao alergeni, ambrozija izaziva najburnije alergijske reakcije, piše B92.
Polen ambrozije izgleda kao kugla sa šiljcima, odnosno ima male kukice kojima se zakači za sluz i kožu disajnih organa i tako stvara velike alergijske probleme: kijanje (i više od deset puta za redom), svrab u nosu, curenje iz nosa, suzne i crvene oči, kašalj, otežano disanje s osećajem kao da nemate vazduha.
Osim respiratornih tegoba događaju se i promene na koži u vidu crvenih krugova i svraba, a mogu nastati i komplikacije na organima za probavu, praćene povraćanjem, grčevima i prolivom, naročito ako postoje unakrsne reakcije s hranom koja potencira njenu alergenost i dovodi do pogoršanja akutnog stanja. U hranu koja može izazvati reakcije spadaju lubenice, dinje, tikvice, krastavci, banane, kesten, paradajz, zelena salata, a ređe pirinač i kukuruz. Kao čest problem uz alergijsku kijavicu javlja se i astma.
U olakšavanju simptoma i sprečavanju težih manifestacija najbolja je kombinacija preventivnih mera i lekova (antihistamina). Pri alergijskoj astmi potrebno je lečenje hormonima-kortikosteroidima, koji se daju u obliku tableta ili inhalacionih pumpi, što je sigurno kvalitetnija terapija, s obzirom na to da se koriste male koncentracije hormona koje deluju lokalno, ciljano (na nivou bronhija). U terapijske svrhe mogu se koristiti razni preparati dobijeni na bazi polena. Naime, polen kao farmaceutska sirovina koristi se u lečenju polenske kijavice. Ekstrakti polena sadrže frakcije polenskih proteina, koji deluju kao alergijski desenzibilizatori.
Zahvaljujući antioksidansu kvercetinu koji blokira delovanje histamina i štiti pluća od alergena, odličan lek je neoljuštena jabuka, a slično djelovanje ima i bromelin u ananasu. Zbog magnezijuma u sebi zeleno lisnato povrće zaustavlja kijanje, štiti pluća i pročišćava disajne puteve. Lišće koprive dodajte u čorbu, pitu ili je začinite limunovim sokom, pa je poslužite kao salatu. Kao dodatak mesu i poslasticama koristite nanu koja ublažava simptome alergije.
Pčelinji proizvodi mogu pomoći da se alergijske reakcije ublaže do 75 posto – dovoljno je uzimati dve kašike meda dnevno. Med je efikasan i u kombinaciji s koprivom: pola kilograma sveže ubrane biljke koja je mlevena u mašini za mlevenje mesa, pomešajte s dvesta grama meda. Smesu stavite u teglu i držite u frižider deset dana, uz povremeno mešanje. Svako jutro uzimajte po kašičicu mešavine na prazan želudac.
Celer u kombinaciji s medom: Iscedite sok iz svežeg lišća i korena biljke i stavite ga u teglu, a zatim dodajte onoliko meda koliko je soka u posudi. Sve promešajte kašikom (drvenom) i držite u frižideru sedam dana. Konzumirajte tri puta dnevno po kašičicu, pola sata pre obroka, od kraja leta do početka jeseni.
Probleme s disajnim putevima možete rešiti ako kašičicu usitnjenog crnog kima pomešate s dve kašike meda i dva zdrobljena čena belog luka. Konzumirajte po kašičicu mešavine ujutro na prazan želudac tokom tri nedelje.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.