Batut: U Srbiji laboratorijski potvrđeno preko 1.000 slučajeva velikog kašlja

Adekvatnom vakcinacijom i cela populacija će biti zaštićena, ističe Verica Jovanović, direktorka 'Batuta'

13.01.2024. 09:38
  • Podeli:
kašalj, veliki kašalj, pedijatar, doktor, dete, pacijent, dečak, kašljanje, pregled, virusna infekcija - shutterstock-6576c6bc8725f.webp Foto: Shutterstock

 U Srbiji je do 12. januara laboratorijski potvrđen 1.051 slučaj pertusisa - velikog kašlja - izjavila je danas Direktorka Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" Verica Jovanović.

Ona je Tanjugu kazala da epidemiolozi Gradskog zavoda za javno zdravlje prate kretanje ove infekcije na teritoriji svih okruga Srbije i da u ovom trenutku nema porebe za proglašenjem epidemije.

"Proglašenje epidemije je jedan veliki sistemski postupak. To je procedura koju sprovodi ministar zdravlja na predlog Instituta za javno zdravlje Srbije i u ovom trenutku nema potrebe za takvom vrstom intervencije, samo treba lečiti bolesti i promovisati vakcinaciju", kazala je Jovanovićeva.

Vakcinacija se, kako je dodala, pre svega odnosi na decu, odnosno novorođenčad, a adekvatnom vakcinacijom i cela populacija će biti zaštićena. 

"Kada dete navrši dva meseca, pa do šest meseci u potpunosti treba da primi tri doze ove vakcine, a revakcinacija se obavlja u drugoj godini života i pre polaska u školu", objasnila je Jovanovićeva.

Ona je naglasila i da je najvažnije, kada se jave simptomi oboljenja, da se osoba javi lekaru i lečenje započne na vreme, da se obavi izolacija i zaustavi širenje virusa.

Jovanovićeva je istakla i da neke bolesti mogu da se spreče vakcinacijom, odnosno da za njih postoji vakcina koja prilikom delovanja razvija određeni imunitet i otpornost kod svake individue i da se istovremeno vakcinacijom kod više od 95 odsto ciljne populacije postiže takozvani kolektivni imunitet. 

"Međutim, u određenim periodima na tri do pet godina može se desiti da se broj pozitivnih slučajeva, kada su u pitanju ovakve bolesti, poveća i u takvim slučajevima imamo jednu opasnost, odnosno posebnu situaciju u kojoj epidemiolozi imaju puno posla, a naravno i kliničari, gde se u stvari prati kretanje broja inficiranih lica", rekla je ona.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()