Hrabra borba protiv SMA traje svaki dan: Mališani iz Srbije uz terapiju osećaju poboljšanje

Trenutno se od ove retke bolesti u Srbiji leči njih 20

Autor: Zvonko Ninkov
07.12.2023. 19:38
  • Podeli:

Do pre četiri godine, oboleli od spinalne mišićne atrofije bili su osuđeni na besomučnu fizikalnu terapiju i nadu da će bolest napredovati što sporije.

Od 2019, kada se pojavio lek za tu genetsku neuromišićnu bolest, situacija se menja iz korena.

Kada je sa sedam meseci života četvorogodišnjoj Olgi Cvetković utvrđeno da boluje od spinalne mišićne atrofije, njeni roditelji su znali da je to bolest koja se progresivno razvija i može da bude fatalna. Ipak, tračak nade bio je što lek postoji.

"Rekla nam je doktorka da postoji terapija, da je to terapija koja je uspešna, da je kod dosta dece dala pozitivne rezultate. Olga je dobila terapiju tri dana pre prvog rođendana. Tako da mogu slobodno da kažem da je to bilo da se drugi put rodila", priča za UNU otac Olge Cvetković, Dobrivoje Cvetković.

Uz novi lek i vežbe Olga je počela samostalno da guta, stoji uz pridržavanje i sve više jača. Terapija je pomogla i Matiji Jovoviću, kao i nekolicini druge dece koja su zahvaljujući Udruženju SMA Srbija, koju su osnovali roditelji obolele dece i odrasli pacijenti, dobili podršku države.

"Mi danas imamo tri dostupne terapije, imamo neonatalni skrining...U tome je upravo i razlika jer sada imamo i pacijente koji su u sistemu i koji će na pravi način da rešavaju apsolutno sve probleme sa kojima susreću oboleli od retkih bolesti", kazala nam je  majka Matije Jovovića i predsednica udruženja SMA Srbija Olivera Jovović.

Terapije daju najbolji rezultat kada se primene što ranije, te je neonatalni skrining šansa da se otrkriju obolela deca i pre pojave prvih simptoma.

"Mi ne možemo da kažemo da takvih obolelih neće biti. Jednostavno, oni se rađaju, ali neće biti pacijenata sa razvijenom kliničkom slikom bolesti koja je za najveći broj pacijenata do skoro bila smrtonosna i to je jedan veliki revolucionarni doprinos", kaže neurolog Univerzitetske dečije klinike Tiršova Dimitrije Nikolić.

Posle mališana, terapiju su dobili i odrasli pacijenti, zahvaljujući Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje. Tako se trenutno od te retke bolesti u Srbiji leči njih 20.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()