Da li se žvakanje duvana vraća na velika vrata: EU zabranjuje duvanski dim, ali ne i snus

Prema najnovijim dostupnim podacima, u 2019. godini snus je svakodnevno koristilo 14 odsto odraslih Šveđana i Švedska je jedina zemlja EU u kojoj je snus legalan

02.08.2023. 10:52
  • Podeli:
duvan pixabay-64ca191d562fe.webp Foto: Pixabay

Na sastanku posvećenom temi "Recept za Evropu bez dima: učenja iz švedskog iskustva", održanom krajem maja u Strazburu, veliki deo diskusije bio je fokusiran na praksu žvakanja duvana, ili kolokvijalno - snus.

Snus je zapravo porozna kesica ispunjena mešavinom duvana koju korisnici stavljaju ispod gornje usne, gde se oslobađa nikotin i apsorbuje se u krvotok kroz tanku kožu desni, a efekat je snažan, trenutan i bez dima, navodi portal Politiko.

Prema najnovijim dostupnim podacima, u 2019. godini snus je svakodnevno koristilo 14 odsto odraslih Šveđana i Švedska je jedina zemlja EU u kojoj je snus legalan.

EU je 1992. godine zabranila sve proizvode od duvana za žvakanje zbog zabrinutosti da bi velike duvanske industrije usled brojnih ograničenja, mogle da ga uvrste među nove proizvode namenjene tinejdžerima.

Međutim, snus je toliko ukorenjen u švedskoj kulturi da je ta zemlja zahtevala posebno izuzeće od ove zabrane kada se pridružila evropskom bloku 1995. godine.

Sada se snus vraća, ali ovog puta kao moguća alternativa cigaretama i proizvod koji može da smanji broj obolelih od posledica pušenja i pritisak na javno zdravstvo.

Ipak, snus u nekim krugovima izaziva podozrenje s obzirom da EU teži Evropi bez duvanskog dima do 2040. godine, što daje signal duvanskoj industriji da se blagovremeno pripremi za oštre mere koje su najavljene.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()