Epileptični napad i njegovo ispoljavanje često izazivaju strah okoline, predrasude i diskriminaciju
U Srbiji je obeležen međunarodni Dan podrške obolelima od epilepsije. Procenjuje se da u svetu ima oko 50 miliona obolelih od ove bolesti, dok ih je u Srbiji oko 70.000.
Ispred opštine Zvezdara, članovi Udruženja obolelih delili su letke o epilepsiji i razgovarali sa građanima. Iako je normalan život sa epilepsijom moguć, ističu da je potrebno sprečiti stigmatizaciju obolelih u društvu.
S obzirom na to da je procena da 1 od 100 osoba ima epilepsiju, verovatno svako poznaje nekoga ko boluje od te bolesti.
Ana Mezulić živi sa epilepsijom od kada zna za sebe.
„Bolujem od svoje druge godine života. Ove godine punim 44 godine. Radim normalno, živim normalno. I patim baš od tog tipičnog grand mal napada. Poručila bih našim saborcima i onima koji se nisu oglasili, da se ne kriju. Pošto je veliki broj ljudi stigmatizovan zbog neznanja o epilepsiji. Znači, nemojte da se krijete, razgovarajte. Obratite nam se, naše udruženje zato i postoji“, poručuje Ana Mezulić iz Udruženja obolelih od epilepsije.
Epileptični napad i njegovo ispoljavanje često izazivaju strah okoline, predrasude i diskriminaciju. Epilepsija je i četvrti najčešći neurološki poremećaj. Zbog toga je potrebno podići svesnost u društvu o ovoj bolesti.
„Što se tiče edukacija, moja neka lična zamisao je bila da krenemo od dece jer smatram da na deci svet ostaje i zapravo da razbijemo tu stigmu prvenstveno kod dece. Da roditelji moraju da shvate i to da moraju da kažu školi ako dete ima epilepsiju, da nastavnci moraju da znaju da pruže prvu pomoć“, objašnjava edukatorka Udruženja obolelih od epilepsije Ena Stojiljkov.
Iako se leči, ova bolest može da bude opasna, zbog toga bi svako trebalo da zna kako da se ponaša ukoliko oboleli dobije napad u društvu.
„Okrenemo čoveka na bok, okrenemo mu i glavu da mu ispadne jezik da se ne bi ugušio sopstvenim jezikom pošto dolazi do gubitka svesti. U pojedinim momentima kada prođu grčevi i kada se opusti telo savikte kolena nekome ko je dobio napad, jer lakše dolazi krv iz kolena u mozak“, objašnjava Mezulić.
U lečenju Srbija ne zaostaje za svetom, jer RFZO pokriva više od 10 različitih lekova iz grupe antiepileptika. Ipak, trebalo bi misliti i o duševnom zdravlju, a posledica ove bolesti ume da bude i društvena izolacija. Zbog toga se današnji dan naziva i ljubičasti dan, jer ljubičasta simbolizuje osećaj usamljenosti.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.