Američki pedijatar sa Harvarda, rekla je da roditelji pet stvari roditelji ne treba da rade kada je njihovo dete bolesno, a koje ni sama ne praktikuje
Keli Fradin u intervjuu za CNBC rekla je da je teško brinuti se o bolesnom detetu, a da roditelji tada najčešće osećaju više emocija istovremeno kao što su: strah, ljubav, zbunjenost, zabrinutost i tuga, piše Zadovoljna.rs.
„Kada je vaše dete bolesno, poslednja stvar koja vam je potrebna je da se ste prelavljeni emocijama i neželjenim informacijama i savetima. Jedino što je bitno je da im bude bolje“, navela je.
„Ako imaju temperaturu, ali spavaju, nikada ih ne budim da popiju lekove. San je važan za ozdravljenje, oporavak i rast, a može biti teško doći do njega kada vaše dete kašalje ili mu je zapušen nos. Iako postoji strah što vaše dete ima temperaturu, ako se oseća udobno i odmara, to nije hitan slučaj koji zahteva lekove u datom trenutku. Dopuštajući im da se odmore, moguće je da će njihov imunološki sistem biti bolje opremljen da obavi svoj posao i pomogne u borbi protiv virusa“, kaže Keli.
„Ako vaše dete ima temperaturu i diše brže ili teže, pije manje tečnosti ili ima problema s mirovanjem, ne bih oklevala da dam korisne, sigurne i delotvorne lekove kao što su acetaminofen i ibuprofen, napominje. Ipak, ako ustanovite da ove lekove dajete tri ili četiri puta dnevno, duže od tri dana, vjeme je da posetite lekara.
„Toplomeri nisu najprecizniji instrumenti. Primila sam mnogo paničnih telefonskih poziva od roditelja koji vide veliki broj, ali pogledajte svoje dete pre nego što počnete da paničite. Ako normalno dišu i dobro su hidrirani, verovatno nije hitan slučaj. Međutim, ako izgledaju jako bolesno i vaš toplomer kaže da nema temperature, možda će im ipak trebati medicinska pomoć“ navodi doktorka.
„Gotovo 700.000 dece se suoči s greškama u lečenju svake godine. Mala deca su u najvećem riziku jer često imaju više staratelja koji možda ne provere ko im je šta dao i kada, uprkos njihovim naporima. Radi sigurnosti, uvek dajem informacije o doziranju u mililitrima kako bih poboljšala preciznost i sprečila greške“, dodaje Keli.
„Lekovi protiv kašlja kao što su kodein ili dekstrometorfan mogu učiniti više štete nego koristi, a Američka akademija za pedijatriju ih ne preporučuje. Sirupi protiv kašlja s mnogo lekova u jednom proizvodu mogu povećati rizik od greške u lečenju. Za decu stariju od godinu dana koristim isključivo med ili sirup protiv kašlja sa medom kao glavnim sastojkom. Pokazalo se da ovi lekovi deluju jednako dobro kao i drugi lekovi, ali sa manje rizika“, navela je.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.