Novo istraživanje je dalo neočekivane rezultate
Sigurno ste već mnogo puta do sada čuli da je doručak najvažniji obrok u toku dana.
Iako su mišljenja, u vezi sa ovom tvrdnjom podeljena, svakako je važno ne preskakati ga.
Međutim, naučnici su, zahvaljujući novom istraživanju, došli do određenih zaključaka koji bi važnost doručka mogli da podignu na potpuno nov nivo.
Naime, prema obavljenom istraživanju, jedenje doručka do 7 sati bi moglo da produži životni vek.
Prethodna istraživanja su pokazala da jedenje kasno uveče remeti sat tela i povećava rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 i bolesti srca. Međutim, tek nekoliko studija se bavilo pitanjem ima li vreme doručka sličan uticaj. I zato su naučnici sa Univerziteta New York poželeli da otkriju da li je vreme prvog obroka u danu povezano sa dugovečnošću.
U tu svrhu su pratili više od 34 hiljade Amerikanaca starijih od 40 godina, tokom nekoliko nedestina godna. Volonteri su beležili vreme obroka, a naučnici su ih tokom studije upoređivali sa stopama smrtnosti.
Rezultati, objavljeni u Journal of Nutrition, pokazali su da su oni koji doručkuju između 6 i 7 sati imali šest posto manje šanse da prerano umru od teških bolesti, kao što su srčane bolesti, ili rak, od onih koji su redovno doručkovali u 8 ujutro, kao i 12 posto manji rizik od rane smrti od onih koji su prvi obrok konzumirali u 10 ujutru.
Smatra se da preskakanje doručka ili kasno jedenje narušava telesni "sat za ishranu" - unutrašnje programiranje koje kontroliše oslobađanje hormona povezanih sa hranjenjem, kao što je insulin. Ovaj hormon pomaže u sagorevanju glukoze iz krvotoka, a njegov nivo dostiže vrhunac u ranim jutarnjim časovima. Jedenje kasnije može da znači da telo postepeno proizvodi manje insulina i povećava nivo šećera u krvi, što dovodi do dijabetesa, gojaznosti i srčanih bolesti.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.