Dr Ristić je otvoreno razgovarao o donaciji organa
Ovih dana sve se glasnije govori o doniranju organa u našoj javnosti koja, mahom, nije upućena ne samo u značajnost ove humane geste nego i kako najmiliji preminulih mogu pomoći, potpisujući saglasnost da se njihovi organi doniraju, ili da sam čovek to unapred uradi za života, mogu da pomognu bolesnima da produže život onda kada život njihovog člana porodice stane.
Gostujući u emisiji Popodne naš najpoznatiji kardiohirurg prof. dr Miljko Ristić govorio je upravo o ovoj temi. U emisiji naše televizije ekskluzivno je otkrio da je noćas, prvi put posle tri godine, u Srbiji urađena transplatacija srca.
"Noćas je mlađem čoveku urađena transplatacija srca, druga u zadnje tri godine", rekao je dr Ristić i dodao da manje od toga ne može.
"Po nekim normama smatra se da na milion stanovnika treba da bude deset posto donora. A u Srbiji nemate deset donora u nekoliko godina. Mi smo u toj grupi zemalja koja ima najmanje donora. Hrvati su daleko ispred nas. Portugalija, Holandija, oni su u Evropi već godinama poznati po velikom broju donora", pojasnio je dr Ristić.
Kako ističe pionir transplatacije srca u našem zdravstvu dr Ristić, koji je sam dosad obavio više od 15.000 operacija na srcu, donošenje novog zakona neće bitno promeniti broj donora po njegovom mišljenju.
"Ne možete vi nikome po zakonu narediti da da svoj organ, pogotovo srce koje se jedino uzima od osobe koja je u moždanoj smrti", smatra dr Ristić i pojašnjava na koji se način moždana smrt utvrđuje kod pacijenta.
"Postoji nekoliko načina, četiri-pet, na koji se utvrđuje možda smrt osobe kojom se dokazuje da se ta život nikada više ne može povratiti u život" kaže dr Ristić, napominjujući da je mali broj donora kod nas stvar predrasude i da zakon ne može da naredi rodbini da donira organe preminulih članova svoje porodice ali napominje da kada je o doniranju organa reč, ljudi nisu informisani da mogu da odobre da se donira deo organa preminulih a da drugi deo organa ostane. Tako, primera radi, može da se donira samo jedan bubreg i to rođacima kojima je potreban, deo jetre, jedno plućno krilo.
Podsetimo, pre mesec dana urađena je prva transplatacija srca u poslednje tri godine, a na novo srce čeka još 45 pacijenata.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.