Hitna pomoć beleži povećan broj poziva od kardiovaskularnih bolesnika
Lekari stalno upozoravaju da i netipični znakovi moždanog udara mogu da budu opasni, a dr Ivana Stefanović iz Hitne pomoći ističe da najviše problema u poslednje vreme imaju hronični bolesnici, koji veoma često i ne uzimaju svoju terapiju redovno.
Doktorka ističe i da Hitnu pomoć najviše zovu kardiovaskularni bolesnici otkad je nastupila ova promena vremena.
"Moram da kažem da nas uglavnom zovu oni koji ne vode dovoljno računa o redovnom uzimanju terapije, koji ne idu redovno na kontrole, jer može doći do skoka pritiska. Temperatura pada, pritisak raste, to je normalan mehanizam, ali ako vi uzimate redovno terapiju i ako ste bili redovno kod lekara, pa ste se dogovorili šta da radite, vi ste pod boljom kontrolom", kaže dr Stefanović.
Naglašava da je veoma važno da se hipertenzija kontroliše i leči, prenosi Blic.
"Kada dođemo u fazu "ja osećam kada mi skoči pritisak"... Verujte mi, možete da osećate par puta, organizam ima mehanizme adaptacije, pa sledeće što budete osetili može biti srčani udar ili moždani udar, a to stvarno možemo da sprečimo jednostavnim pregledom ", kaže dr Stefanović.
Tihi i netipični znaci moždanih i srčanih udara posebno su opasni. Doktorka Hitne pomoći, dr Danijela Jeftić je nedavno objasnila i kako izgledaju:
"Atipičan moždani udar može da podseti na lako pijanstvo, s tim da čovek ima iznenadnu glavobolju, da ima smetnje u vidnom polju, da može duplo da vidi, da ima zamućen vid, da nejasno hoda, da ne razume šta ga pitate, da ne može jasno da odgovori. Znači, smetnje u vidu, govoru, hodu, iznenadna glavobolja i loša koordinacija pokreta", objasnila je dr Jeftić.
Kada je u pitanju tihi simptom srčanog udara, dr Jeftić je objasnila da liči na virusnu infekciju.
"Tihi srčani udar može da podseti na virusnu infekciju. To znači bolovi u mišićima, pogotovo u rukama, malaksalost, mučnina, iscrpljenost i obilna preznojavanja", rekla dr Jeftić.
Lekari se sve češće upozoravaju da srčani i moždani udari pogađaju mlađu populaciju, a na ovom linku možete videti korake kako da spasete život nekome ko ima infarkt ili šlog.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.