Dve operacije, a 2.000 pacijenata: UNA pita - kad će u Srbiji da zaživi transplantacija organa?

Osim odraslih, na transplataciju organa čeka više od 30 dece, a većina od njih svakodnevno sate provodi na dijalizi

Autor: Lena Sladojević
06.06.2024. 20:21
  • Podeli:

Na transplantaciju organa u Srbiji čeka više od 2.000 pacijenata, a od početka ove godine izvrešene su samo dve operacije. Zakon o presađivanju ljudskih organa je već tri godine na čekanju. UNA vam donosi odgovore na pitanja - šta sve obuhvataju nove Izmene zakona o presađivanju organa, ali i priču pacijenta kojem je spasen život zahvaljujući transplataciji.

Mladen Todić je proveo nekoliko godina u mukama na listi čekanja, ali mu je ta jedna saglasnost, jedno "da" spasila život.

"Moj život je zahvaljujući saglasnošću porodice donora i uopšte tadašnjem programu transplatacije jetre na Kliničkom centru, spasen i ja sam zahvaljujući tome danas živ čovek", kaže Todić.

Jedno je život, a sasvim drugo zakon i pravne procedure. S obzirom na to da je Ustavni sud u maju 2021. godine proglasio neustavnim član 23, koji se odnosio na uslove za darivanje ljudskih organa umrlog lica, Vlada Srbije je posle dve godine usvojila izmene i dopune Zakona i prosledila ih parlamentu na usvajanje. I od tada se ništa nije dogodilo.

"Mnoge zemlje, čak i razvijene, imaju otpor. Takva je, na primer, i Nemačka, jer je to jedno složeno, sociološko, kontroverzno, religijsko pitanje u kojem se sva lica potencijalno mogu javiti u svojstvu donora, osim lica koja nisu dala izričitu izjavu da ne žele da budu donori ograna", ističe advokat Novelja Baković.

Prema tom zakonu, obuhvaćena je i saglasnost najbližih članova porodice, ali i to može da predstavlja prepreku svima koji čekaju organ.

"Dodatni protokol o konvecniji ljudskim pravima i biomedicini dodatno kaže da kada su u pitanju kadeverične transplatacije kaže da treba poštovati volju umrlog lica, to znači ako se neko za života izjasnio da želi da bude donor, tu volju treba poštovati i ne treba dovoditi u pitanje, i onda pitati članove porodice", naveo je Vladica Ilić iz Beogradskog centra za ljudska prava.

Sve pacijente ohrabruje vest koju je pre nekoliko dana saopštio aktuelni ministar zdravlja da će jedan od prioriteta u radu ministarstva biti transplantacija. Osim 2.000 odraslih na transplataciju organa čeka više od 30 dece, a većina od njih svakodnevno sate provodi na dijalizi. 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()