U ovoj ustanovi je osnovana i Nacionalna banka reproduktivnih ćelija.
Klinika za ginekologiju i akušerstvo UKCS "GAK Višegradska" započela je vantelesnu oplodnju sa reproduktivnim materijalom iz Španije koji je stigao u Srbiju 24. januara.
Ovo je potvrdio direktor te klinike dr Aleksandar Stefanović rekavši da su procesi započeti i podsetio da je pre toga urađena vantelesna oplodnja sa domaćim materijalom, te da je trudnoća uspešna.
U ovoj ustanovi je osnovana i Nacionalna banka reproduktivnih ćelija.
"To je jedna od retkih državnih banaka u Evropi i svetu, obično su to banke pri privatnim ustanovama, ali naša država se potrudila da to omogući i da se ćelije nabaljvaju i od domaćih i od stranih donora. Potpisan je ugovor sa četiri banke, koje se nalaze u Španiji, dve u Danskoj i u Češkoj", objasnio je Stefanović.
Dodaje da se u Višegradskoj u decembru krenulo sa prvim parovima i ženama bez partnera u proces sa domaćim donorima, a da je sada u toku proces i sa uvezenim ćelijama.
Svi koji ulaze u program VTO sada mogu da biraju iz koje zemlje žele da im stigne materijal, naglašava dr Stefanović i dodaje da mogu i da biraju centar u Srbiji gde će postupak biti urađen.
Podsetimo, u Srbiji postupak se radi u 22 centra.
Prema doktorovim rečima, više od 500 zainteresovanih se javilo preko eUprave za donirane ćelije i to najviše za jajne ćelije, a manje za spermatozoide, dok je više od 50 prijavljenih singl žene.
Dodaje da i oni koji ne ispunjavaju uslove za postupak o trošku države, mogu da ga sprovedu o svom trošku sa doniranim ćelijama.
Stefanović posebno ističe značaj osnovanog Centra za onkofertilitet, takođe u Višegradskoj, koji prema njegovim rečima predstavlja referentni centar u Srbiji za očuvanje reproduktivnog materijala kod onkoloških pacijenata.
"Mlade žene sve češće odlažu materinstvo, a istovremeno raste opasnost od oboljevanja od malignih bolesti. Čim smo osnovali taj Centar pacijenata je bilo dosta. Zbog toga, vrlo je značajno što sada o trošku države mogu i zamrzavati tkiva i ćelije onih koji eventualno idu na operacije gde će im se ukloniti genitalni organi ili usled hemioterapije opasti reproduktivna sposobnost, dakle i muškarci i žene mogu da zamrznu i nakon izlećenja osnuju potomstvo", poručio je dr Stefanović.
Primena hemioterapije deluje toksično na jajne ćelije i spermatozoide, pa se zato kod mladih osoba pre započinjanja terapije zamrzavaju tkivo jajnika, jajne ćelije, embrioni i spermatozoidi kako bi posle izlečenja mogle da dobiju bebu, takođe o trošku države.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.