Sadržaj video-igara može da kod dece razvije i opsesivne misli i da, prema rečima glavnog autora studije Džejson Nagate, štetno utiče na mentalni razvoj dece u predtinejdžerskoj dobi.
Deca uzrasta od devet do deset godina koja provode previše vremena ispred ekrana imaju veću mogućnost da razviju opsesivno-kompulzivni poremećaj, pokazalo je istraživanje američkih naučnika.
U ovoj starosnoj grupi sa svakim satom igranja videoigrica šansa da se razvije OKP se povećava za 13 odsto, a za 11 odsto sa svakim satom gledanja videa, govore rezultati studije koji su sproveli istraživači sa Univerziteta San Francisko.
Rezultati su objavljeni su u stručnom časopisu "Žurnal za zdravlje adolescenata".
Sadržaj video-igara može da kod dece razvije i opsesivne misli i da, prema rečima glavnog autora studije Džejson Nagate, štetno utiče na mentalni razvoj dece u predtinejdžerskoj dobi.
"Deca koja provode previše vremena igrajući video grice kažu da vremenom osećaju potrebu da nastave sa takvim igrama te da ne uspevaju da prestanu uprkos svojim nastojanjima", objašnjava Nagata koji je pedijatar i asistent na Univerzitetu San Francisko.
On ukazuje da neprestano gledanje video-sadržaja podstiče mlade na kompulzivno praćenje sličnog sadržaja, a takvo ponašanje obično pogoršavaju algoritmi i reklame.
OKP je spada u grupu anksioznih poremećaja, a prepoznaje se po opsesivnim mislima i kompulzivnim radnjama za koje osobe shvataju da su iracionalne, ali ih doživljavaju kao neugodne i ne mogu da ih spreče.
Kvalitet života im se uveliko smanjuje, a utiču i na svaki njegov aspekt, uključujući i socijalne aktivnosti.
Američki istraživači pitali su 9.204 pred-tinejdžera, u dobi od devet do deset godina, koliko vremena provode na različitim platformama i došli su do saznjanja da je prosek 3,9 sati dnevno, bez upotrebe ekrana u obrazovne svrhe.
Dve godine nakon ispitivanja kod 4,4 odsto dece tog uzrasta je otkriven OKP.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.