Ima ga u preko 6.000 namirnica: Aspartam – potencijalno kancerogeni veštački zaslađivač

Da bi ovaj veoma prisutni zaslađivač bio povučen sa tržišta neophodno je da bude označen kao defitnitvno kancerogen, ne samo potencijalno

Autor: Emilija Pešić
17.07.2023. 19:48
  • Podeli:

Na osnovu studije koju je sproveo Ogranak za istraživanja karcinoma Svetske zdravstvene organizacije – veštački zaslađivač aspartam označen je kao potencijalno kancerogen. Tokom jula će se razmatrati odluka i da se on zabrani za ljudsku upotrebu.

Aspartam je 200 puta slađi od šećera, a prvi put je odobren za upotrebu u hrani 1981. godine. Danas se proizvodi od tri do pet hiljada tona godišnje i jedan je od najzastupljenijih zaslađivača na svetu.

"Aspartam kao veštački šećer, ulaskom u naš organizam tokom procesa varenja, zna da daje proizvod koji se zove metanol, koji je štetna varijanta alkohola. Taj metanol prelazi u formadehil, koja je kancerogena supstanca, odnosno neurotoksin", objašnjava za UNU nutricionista doktor Marina Luketina Šunjka.

Trenutno se nalazi u više od 6.000 proizvoda širom sveta, uključujući jogurte, sladolede, žitarice, žvakaće gume, a posebno ga ima u gaziranim pićima označenim sa "Zero" ili "Diet". Postoji granica do koje je bezbedan prilikom unosa i proizvođači generalno poštuju dozu, ali se tu javlja novi problem.

"Štetna količina aspartama bi bila npr. 18 limenki gaziranog pića sa aspartamom, ako to neko unese u toku dana. Ili dva ili više litra gaziranog pića sa aspartamom, to su boce od 2 litra, ali veća količina, dva puta po dva litra", objašnjava naša sagovornica.

"Aspartama ima gotovo u svakom četvrtom – petom proizvodu na tržištu. To znači, ako koristite jedan proizvod vi ste bezbedni, jer je doza bezbedna. Međutim, šta se desava ako vi u toku dana unesete 10-15 različitih proizvoda koji sadrže aspartam?", pita magistar farmacije Hristina Lazarević Milošević.

Hristina je lansirala aplikaciju koja pomaže da se prepozna i na taj način zaobiđe potencijalno štetan aditiv. Ukoliko na nekoj ambalaži ne stoji slovima – aspartam, taj aditiv je označen oznakom E951. U pretrazi smo pronašli da je označen kao opasan i da ga treba izbegavati.

"Ja prva ne bih želela detetu da dajem neku suspstancu koja je potencijalno kancerogena. Sa te strane smatram da bi apsolutno bilo validno da ga SZO i agencija za hranu i lekove povuku sa tržišta, dok se ne dokaže da li je aposlutno bezebdno", zaključuje Lazarević Milošević za UNU.

O sudbini tog aditiva odlučiće se uskoro. Da bi se zaslađivač povukao sa tržišta neophodno je da bude označen kao defitnitvno kancerogen, a ne samo potencijalno.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()