Policistični jajnici i ishrana: Zašto je važno da se hidrirate i unosite vlakna

Ograničite unos brze hrane i gaziranih pića

10.08.2023. 17:20
  • Podeli:
Policistični jajnici shutterstock_2030688602-64d4ec1ece857.webp Foto: Shutterstock

Policistični jajnici, poznati i kao sindrom policističnih jajnika (PCOS), su endokrini poremećaj koji se javlja kod žena reproduktivne dobi. PCOS se karakteriše različitim simptomima i mogućim komplikacijama, uključujući hormonalne disbalanse, probleme sa plodnošću i metaboličke promene.
Ishrana može igrati značajnu ulogu u upravljanju simptomima policističnih jajnika.

Ovo su neki opšti saveti koji bi mogli biti korisni za ishranu kod policističnih jajnika:

Smanjite unos brze hrane i rafinisanih ugljenih hidrata

Ograničite unos šećera, belog brašna, gaziranih pića i drugih brzih izvora ugljenih hidrata. Ovakva hrana može izazvati nagli porast šećera u krvi i poremetiti hormonsku ravnotežu.

Povećajte unos vlakana

Hrana bogata vlaknima može pomoći u regulisanju nivoa šećera u krvi i hormona. Uključite voće, povrće, integralne žitarice, pasulj i mahunarke.

Zdravi protein

Inkludirajte nemasne proteine poput piletine, puretine, ribe, jaja, mahunarki i orašastih plodova. Proteini pomažu u održavanju ravnoteže šećera u krvi i podržavaju mišićnu masu.

Zdrave masti

Mononezasićene i polinezasićene masti, kao što su maslinovo ulje, avokado, orašasti plodovi i losos, mogu biti korisne za hormonalnu ravnotežu.

Kontrolišite porcije

Vodite računa o veličinama porcija kako biste održali zdravu težinu. Prekomerna telesna težina može uticati na hormone i simptome policističnih jajnika.

Unos vitamina i minerala

B vitamini (posebno B6), cink, magnezijum i vitamin D igraju važnu ulogu u regulaciji hormona. Pokušajte uključiti hranu bogatu ovim nutrijentima ili razmotrite dodatke uz savet lekara.

Izbegavajte trans masti i zasićene masti

Smanjite unos zasićenih masti koje se nalaze u brzoj hrani, prženoj hrani i masnom mesu. Takođe, izbegavajte trans masti koje se nalaze u veštačkim trans mastima i prerađenim proizvodima.

Konzumirajte antiinflamatornu hranu

Borba protiv upala može biti važna. Uključite hranu poput bobičastog voća, brokolija, spanaća, đumbira i kurkume.

Redovni obroci

Pokušajte jesti manje, ali češće obroke kako biste održali stabilan nivo šećera u krvi i podržali metabolizam.

Dobro hidriranje

Foto: Shutterstock

Pijte dovoljno vode tokom dana kako biste podržali opšte zdravlje i hidrataciju.

Ovo su samo opšti saveti.  Pre nego što promenite ishranu, najbolje je da se posavetujete sa stručnjakom za ishranu ili lekarom koji će vam pružiti personalizovane smernice zasnovane na vašem zdravstvenom stanju i ciljevima.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()