Istorijski dan za žene: Detalji zakona o menstrualnom odsustvu koji je usvojen u Španiji

Španija je postala prva zemlja u svetu koja je donela ovakvu vrstu zakona

16.02.2023. 16:40
  • Podeli:
ulosci_pixabay-1664386397197.webp Foto: Pixabay

Španska vlada je usvojila zakon kojim se omogućava ženama sa naročito bolnim ciklusima da dobiju plaćeno „menstrualno odsustvo“ sa posla i time postala prva evropska zemlja koja je to učinila.

Trodnevno menstrualno odsustvo

Kako javlja Euronjuz, zakon koji je parlament danas usvojio je deo šireg paketa zakona o seksualnim i reproduktivnom pravima koji uključuje to da svi sa 16 godina i stariji od toga mogu da izvrše abortus ili da promene pol na svojem identifikacionom dokumentu.

Ovaj zakon omogućava pravo na trodnevno menstrualno odsustvo – uz mogućnost produženja na pet dana – za one žene koje imaju problematičan ciklus, koji može da izazove ozbiljne grčeve, vrtoglavicu, mučninu i povraćanje.

Za dobijanje odustva je neophodan izveštaj doktora.

U tekstu zakona navodi se da će nova politika pomoći u borbi protiv stereotipa i mitova koji i dalje okružuju menstrualni ciklus i utiču na život žena, prenosi Danas.

Besplatni higijenski ulošci

Prema novom zakonu, španska vlada će takođe obezbeđivati besplatne higijenske proizvode za žene u određenim javnim objektima, kao što su obrazovne institucije i zatvori.

Kada je prvi put najavljen prošle godine, nacrt ovog zakona je predviđao i mogućnost da bude umanjen ili ukinut PDV na određene higijenske proizvode za žene.

Ova odredba zakona je na kraju izostavljena, ali očekuje se da će biti ponovo razmotrena na narednom zasedanju vlade na kojem će se razmatrati budžet.

Španska ministarka za jednakost Irene Montenero, otvorena feministkinja u levičarskoj vladi, na Tviteru je napisala da je ovo „istorijski dan napretka u feminističkim pravima“.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()