Kako do rehabilitacije: Svi detalji o lečenju srpskih pacijenata u Igalu

Od medicinske indikacije će zavisiti koliko vremena će pojedinačno pacijent iz Srbije boraviti u Institutu.

26.08.2023. 20:16
  • Podeli:
institut dr simo milošević igalo-64ea413a0a9a8.webp Foto: Institut Igalo

Do 150 pacijenata iz Srbije lečiće se u svakom trenutku potpuno besplatno u crnogorskoj bolnici Instituta za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i reumatologiju “Dr Simo Milošević”, sve dok dug ne bude otplaćen, rekao je između ostalog dr Savo Marić, vd izvršnog direktora ove ustanove.

Uz lekarski uput

Neurološka, reumatološka, respiratorna oboljenja, kao i sportske povrede, pa čak i ortopedske i neurohirurške operacije, oboleli iz naše zemlje biće u mogućnosti da, samo uz lekarski izveštaj i uput, obave u Igalu. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić zajedno sa predsednikom Crne Gore Jakovom Milatovićem, najavio je nedavno besplatno lečenje srpskih pacijenata u Igalu, u zamenu za “otpis” duga ovoj ustanovi.

“Raduje me činjenica da je predsednik Milatović izrazio želju da pomogne u rešavanju problema Instituta, konkretno u ovom slučaju duga prema ‘Jugobanci’ Beograd odnosno Agenciji za osiguranje depozita. Takođe mi je drago i da je predsednik Vučić zainteresovan da se ovaj problem konačno zaokruži i nadam se da će to biti na obostrano zadovoljstvo. Zahvalni smo svima, ali moram da napomenem da predlog, da deo duga vratimo kroz medicinske usluge, nije novijeg datuma. Mi smo ovo predlagali još pre godinu dana, ali nažalost do sada nismo naišli na razumevanje”, priča dr Marić, piše Nova.

On priznaje da Institut nije u “najboljoj formi”, ali da će dati sve od sebe da pomognu pacijentima iz Srbije i da dug što pre bude izmiren.

Vraćanje duga

“Problem je što smo u Institutu u poslednje vreme suočeni sa odlaskom, u najvećoj meri, srednjeg medicinskog kadra, ali bez obzira na to, u potpunosti smo spremni i imamo dovoljno kapaciteta da prihvatimo pacijente iz Srbije. Ako zvanično do dogovora dođe, naš predlog bi bio da pacijenti iz Srbije dolaze u grupama od 100 do 150 ljudi”.

Naime, Institut Igalo ubraja se u najveće i najpoznatije institucije za multidisciplinarno banjsko lečenje na Balkanu, a začetnik je moderne fizikalne i preventivne medicine, rehabilitacije, talasoterapije i wellness-a i jedan je od glavnih međunarodnih centara za rehabilitaciju dece, odraslih i starih osoba.

“Naravno, od medicinske indikacije će zavisiti koliko vremena će pojedinačno pacijent iz Srbije boraviti u Institutu. Oni će se lečiti potpuno besplatno, što je najvažnije. Lekari će im prvo raditi trijažu u Srbiji, a onda će ih prema procenama slati kod nas, gde će biti u mogućnosti da se leče od reumatoloških, respiratornih, neuroloških bolesti, da dođu na rehabilitaciju zbog različitih povreda, pa čak i na ortopedske i neurohirurške operacije. To je prilika za one koji su u Srbiji negde pred kraj liste čekanja na ortopediji, da dođu i kod nas obave operaciju. Svaku medicinsku uslugu pacijentu iz Srbije obračunavaćemo po dogovorenim cenama, a potom će se ta cifra odbijati od našeg duga”, objašnjava Marić.

Medicinsko osoblje ove ustanove, broji više od 300 zaposlenih, među kojima su lekari specijalisti, fizioterapeuti, medicinske sestre i drugi medicinski radnici.

Podsetimo, u ovoj crnogorskoj bolnici, Institutu “Dr Simo Milošević” u Igalu, deo pacijenata iz Srbije će u narednom periodu odlaziti na rehabilitaciju usled različitih oboljenja, a sve to potpuno besplatno, kako je najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić u dogovoru sa predsednikom Crne Gore Jakovom Milatovićem. Na ovaj način, lečenjem srpskih pacijenata, pomenuta ustanova trebalo bi da otplati glavni deo duga, koji za dobijeni kredit “vuče” još od 1987. godine, prema Jugobanci, u iznosu od oko 3,7 miliona evra, a koji je sa kamatama u proteklih 36 godina skočio na oko 7,5 miliona evra ili blizu 900 miliona dinara.

Vrste rehabilitacija:

Rehabilitacija pacijenata na koštano-mišićnom sistemu nakon ugradnje endoproteze (kukova, kolena, ramena…).

Kardiološka, nakon infarkta miokarda, sa stabilnom anginom pektoris, nakon operacija na srcu (ugradnje stenta, koronarnog bypass-a, operacija srčanih zalistaka…) i sa visokim pritiskom.

Rehabilitacija bolesnika nakon moždanog udara, povreda glave, mozga i kičmene moždine (kvadriplegije, paraplegije), nakon neurohiruških operacija, kod demijelinizirajućih oboljenja (multipla skleroza …), oboljenja centralnog i perifernog motornog neurona.

Respiratorna, sa hroničnom obstruktivnom plućnom bolesti (HOPB), astmom, nakon operacija na plućima, restriktivnim plućnim oboljenjima, izrazitim deformitetima grudnog koša.

Reumatološka, tretira degenerativne reumatske bolesti, zapaljenski reumatizam i vanzglobni reumatizam.

Dečja rehabilitacija za pacijente od novorođenčadi do 16 godina. Za urođene anomalije i deformitete lokomotornog aparata, respiratorna oboljenja, kašnjenje u psihomotornom razvoju, deformitete kičmenog stuba i bolesti rasta i brojni drugi.

Antistres program – psihosocijalna adaptacija i bihevioralno savetovanje, edukacija vezana za ishranu i ostale faktore rizika.

Fizioterapijski modaliteti koriste hidroterapiju, kineziterapiju, elektroterapiju, manuelnu masažu, limfnu drenažu.

Institut nudi wellness i rekreativne sadržaje koji se, u svojoj osnovi, oslanjaju na moderne principe medicine.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()