Kako prepoznati lupus: Najčešće obolevaju žene do 40 godina, u Srbiji oko 3.000 obolelih

Simptomi su nespecifični, najčešće obolevaju stariji od 16 godina

10.05.2024. 14:12
  • Podeli:
lupus osip shutterstock-663e0ecba6667.webp Foto: Shutterstock

Predsednica Udruženja obolelih od reumatskih bolesti Srbije Mirjana Lapčević izjavila je danas povodom obeležavanja Svetskog dana borbe protiv lupusa da od ove autoimune bolesti boluje oko 3.000 građana od čega su većina žene starosti od 16 do 40 godina.

Svetski dan borbe protiv lupusa ove godine se obeležava pod sloganom "Učinimo lupus vidljivim" u organizaciji Udruženja obolelih od reumatske bolesti Republike Srbije - ORS, a uz podršku Uzdruženja reumatologa Srbije.

"Sistemski lupus je hronično, multisistemsko, autoimunsko oboljenje sa zahvatanjem kože, zglobova, bubrega, pluća, nervnog sistema, seroznih membrana i drugih organa u telu. Zbog toga dijagnostika i lečenje obolelih zahteva multidisciplinaran pristup, a kod 15 odsto obolelih prva manifestacija javlja se u detinjstvu i adolescenciji", navela je Lapčevićeva.

Kako je navela, simptomi su nespecifični, najčešće mučnina, izražena malaksalost, povišena temperatura, anoreksija i smanjenje telesne težine. Ukazala je da na devet žena oboli svega jedan muškarac.

Iz Udruženja objašnjavaju da je to retka bolest dečjeg doba, a da broj obolelih iznosi 15 do 20 na 100.000 dece.

"Ovi podaci nameću potrebu za upis obolelih u registar retkih bolesti što će im omogućiti bolji pristup inovativnim terapijama, kao i korišćenje finansijske pomoći od države namenjene upisanima u taj registar", napomenuli su oni.

Dodaju da je u Srbiji izbor terapije za pacijente obolele od lupusa sužen i svodi se na nespecifične lekove koji su "pozajmljeni" od drugih bolesti i stanja: kortikosteroidi, antimalarici, nesteroidni antiinflamatorne lekove i imunosupresivi.

Istakli su da ohrabruje činjenica da će pacijentima u Srbiji od juna ove godine biti dostupna biološka terapija za lečenje.

Lapčevićeva je poručila da je važno da građani budu odgovorni prema svom zdravlju, kao i to da je za bolji život sa lupusom ključno poverenje između pacijenta i lekara.

"U lancu komunikacije pacijenta sa zdravstvenim sistemom je izabrani lekar. Dogovor između pacijenta i lekara je esencijalan za uspešno lečenje", zaključila je Lapčevićeva.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()