Kako prepoznati sifilis i koje su faze toka bolesti

U Srbiji je 2021. prijavljeno 238 obolelih od sifilisa, objavio je Institut za javno zdravlje Batut. Najviše obolelih, 200 njih, bilo je uzrasta od 20 do 40 godina, a muškarci češće oboljevaju nego žene.

30.01.2023. 17:38
  • Podeli:
lekar bolnica doktor liječnik pixabay-1664475417574.webp Foto: Pixabay

 Stav stručnjaka je da, iako ovo nisu visoki brojevi, ipak jeste zabrinjavajuće to što trend oboljevanja od 2010. godine ide u nepovoljnom smeru, a kao naročit problem ističu to što je sifilis teško otkriti ukoliko se ne rade specifični testovi.

Prva promena je bezbolna ranica

Epidemiolog Biljana Begović Vuksanović, šef odseka za HIV i polno prenosive bolesti Gradskog zavoda za javno zdravlje u Beogradu kaže da se sifilis lako prenosi, čak i kontaktom poput poljupca ili kontaktom nekom drugom površinom tela sa mestom na kom se formirala lezija kod partnera, piše Euronews Srbija.

"Kod sifilisa je problem što se lako može preneti i oralnim seksom bez kondoma - kod nas, nažalost, oralni seks retko ko praktikuje sa kondomom mada je to sasvim izvodljivo. Ipak se na mnogim sajtovima nađe informacija da je u tim slučajevima rizik beznačajan i mnogi prihvate ono što se njima svidi, idu idejom da se neće njima desiti", kaže ona.

Do pojave prvih simptoma, ističe, može proći i do 90 dana od momenta kada bakterija uđe u organizam, mada najčešće prođe od dve do tri nedelje.

"Prva promena je bezbolna ranica koja ne bude dostupna našem oku, i ostane nezapažena. Ranica kod izvesnog broja pacijenata može i bez terpaije da prođe, onda pacijent ulazi posle četiri ili pet nedleja u sledeću fazu, koja se manifestuje osipom po celom telu", naglašava.

'Veliki imitator'

Kod sifilisa, istakla je, ne ide u prilog ni to što je "veliki imitator", odnosno ranica može ostati neotkrivena, naročito ako se ne ide redovno na preventivne preglede.

"I u prvoj i drugoj fazi kad imamo ospe koje mogu izgledati vrlo raznoliko, lekari koji ne razmišljaju o sifilisu ili ne viđaju često pacijente sa sifilisom, biće zavarani i lečiće takvog pacijenta na neki drugi način, pa pacijent ulazi u treću fazu koja može nastupiti čak i posle decenije. Tada sifilis utiče na većinu organa i može uticati na kvalitet života, kao i na krajnji ishod koji može biti nepovoljan", kaže Begović Vuksanović.

Kao posledice sifilisa mogu se javiti kardiovaskularne bolesti, ali i bolesti koje napadaju nervni sistem.

"Desi se da u Zavod dolaze pacijenti od po 60, 70 ili 80 godina zbog pripreme za razne hirurške intervencije, i između ostalog rade test na sifilis gde nekad bude pozitivan rezultat. Mi u razgovoru sa osobom tada saznamo da nije znala da boluje od sifilisa. Inače, terapija nije posebno zahtevna - to je običan penicilin. Problem je, samo, što je u Beogradu teško do toga doći, jer su u pitanju male doze penicilina i pacijent mora više nedelja da ide da se leči, što utiče na kvalitet života", kaže Begović Vuksanović, dodajući da je test krvi veoma važan u otkrivanju bolesti.

Ona ističe da bi trebalo otići kod lekara čim se desi rizičan kontakt, ali i da je neophodno raditi na obrazovanju šire populacije o ovoj bolesti, a da pri tome pre svega misli naročito na informisanje mladih.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()