Nemojte se zanositi rezultatima najnovijih istraživanja, već pažljivo analizirajte količinu i intenzitet dnevne aktivnosti
Plivanje je veoma korisna aktivnost za sve starosne grupe bez obzira na kondiciju. Međutim, zbog činjenice da plivači u proseku imaju više potkožnog masnog tkiva od ostalih sportista, mnogi svesno izbegavaju plivanje.
Neka istraživanja čak dokazuju da plivanje ima najgori efekat na uklanjanje masnog tkiva u poređenju sa hodanjem, trčanjem ili vožnjom bicikla. S druge strane, druga studija u periodu od 11 nedelja dokazuje da su ljudi koji su redovno plivali po 40 minuta tri puta nedeljno izgubili 2,4 odsto masnih naslaga uz kontrolisanu ishranu i temperaturu vode, piše MissZdrava.hr.
Dakle, nemojte se zanositi rezultatima najnovijih istraživanja, već pažljivo analizirajte količinu i intenzitet dnevne aktivnosti i potrebu za hranom posle nje.
Ako vaše telo posle plivanja ne traži ekstremne porcije na tanjiru ili možete da se oduprete nagonu gladi, svakako preporučujem da koristite vodu kao medijum za vežbanje, terapiju i mršavljenje što više i što češće tokom godine.
Telo se hladi i traži zaštitu u hrani, koja ga, ako je preterana, preusmerava u potkožnu masnoću da bi je „zagrejala”. Zato vrhunski plivači, zbog intenzivnog anaerobnog treninga, troše velike količine kalorija koje nadoknađuju velikim porcijama hrane.
I prilično često (u zavisnosti od individualnog metabolizma i genetike) imaju salo oko stomaka.
Ali to ne znači da treba da se uporedite sa njihovom statistikom jer ne provodite svaki dan tri do četiri sata u vodi.
Za one koji svakodnevno plivaju, postoje značajne razlike za isti stil i brzinu plivanja u potrošnji kalorija prema polu i nivou veštine kojim vladate vodom.
Primeri potrošnje kalorija po polu za slobodni stil na dužini od 1852 metra:
Razlog što žene unose znatno manje kalorija je zbog većeg procenta masnog tkiva koje povećava plovnost, pa je muškarcu potrebno više posla da bi ostao na površini vode nego ženi.
To je dobra vest za takmičare jer ušteda kalorija dovodi do veće potrošnje goriva u trci. S druge strane, logično je i da najmanje sposobni plivači troše neuporedivo više kalorija od onih sposobnijih.
Oni se jednostavno bore za opstanak, previše mašu rukama i nogama i troše mnogo energije pogrešnom nekontrolisanom tehnikom.
U ovom slučaju, sposobniji plivači nadoknađuju kalorijsku potrošnju dvostrukom dužinom plivačkog dela.
Potrošnja kalorija za prosečnog plivača je 7,5 kcal/min. Pored plivanja, vodeni medijum je idealan za vežbe u vertikalnim položajima. prenosi City Magazin.
Kod različitih načina plivanja u horizontalnom položaju možete imati negativne posledice po vratni i lumbalni deo kičme (najčešće prsno).
Zbog toga preporučuju da često menjate stilove plivanja kako biste kičmu stavili u različite uslove i opterećenja.
Plivanjem u vertikalnim položajima povećavamo vensku i limfnu cirkulaciju, što je veoma poželjno za sve organske funkcije.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.