Za mnoge je reč o normalom delu starenja, ali nagle promene u gustini ili kvalitetu kose mogu ukazivati na osnovne zdravstvene probleme
Mnogi primećuju da im kosa nije tako gusta kao što je nekada bila. Većina ljudi doživi određeni stepen proređivanja kose kako stare - ponekad čak i ranije nego što očekuju.
Količina kose i debljina dlake sa kojom započinjete život u velikoj meri je određena genetikom.
Dermatolog dr Paradi Mirmirani objašnjava da broj folikula dlake koje imate pri rođenju utiče na gustinu i kvalitet vaše kose.
Rođeni smo sa fiksnim brojem folikula dlake, a prečnik ovih folikula određuje da li će vaša kosa biti gusta ili tanka.
Prema dr Zaferu Četinkaji, hirurgu za transplantaciju kose, veći folikuli proizvode deblju dlaku, dok manji rezultiraju tanjim pramenovima. Osim genetike, na strukturu i rast kose utiču i ishrana i opšte zdravlje.
Kako starimo, kosa se prirodno proređuje. Ovaj proces, poznat kao minijaturizacija kose, uključuje smanjenje aktivnih folikula koji prestaju da proizvode dlaku, a one dlake koje ostanu često postaju tanje.
Promene u hormonima i funkcijama tela, koje se javljaju s godinama, dodatno utiču na ovu pojavu.
Proređivanje kose može početi već u pubertetu, kada hormonske promene mogu uticati na genetski podložne pojedince. U 40-im i 50-im godinama, žene doživljavaju smanjenje nivoa estrogena tokom menopauze, što može uticati na teksturu kose.
S druge strane, muškarci su izloženi androgenim hormonima, uključujući testosteron i dihidrotestosteron (DHT), koji takođe utiču na kvalitet rasta kose.
Dodatne promene, uključujući pad vaskularne i metaboličke funkcije, obično se dešavaju u 60-im godinama, što otežava optimalnu proizvodnju kose.
Za mnoge je proređena kosa normalan deo starenja, ali nagle promene u gustini ili kvalitetu kose mogu ukazivati na osnovne zdravstvene probleme.
Stručnjaci preporučuju da se obratite lekaru ako primetite nagli gubitak kose, jer to može biti znak hormonske neravnoteže, nedostataka u ishrani ili drugih zdravstvenih stanja.
Iako je stanjivanje kose često neizbežan proces povezan sa genetikom, postoje načini na koje možete usporiti ovaj proces. Dr Mirmirani savetuje smanjenje stresa, izbegavanje agresivnih tretmana kose kao što su toplotno oblikovanje i hemijski tretmani, kao i održavanje zdrave ishrane bogate ključnim vitaminima i mineralima kao što su biotin, vitamin D i gvožđe.
Za one koji žele da preduzmu dodatne mere, postoje opcije kao što su lekovi na recept (minoksidil ili finasterid), procedure transplantacije kose ili terapija plazmom bogatom trombocitima. Pored toga, nova istraživanja ukazuju na to da tretmani matičnim ćelijama i laserska terapija niskog nivoa takođe mogu biti efikasni.
U svakom slučaju, pre nego što se odlučite za bilo koji tretman, važno je da se konsultujete sa kvalifikovanim dermatologom kako biste pronašli najbolju opciju za vaše specifične potrebe.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.