"Kriza počinje oko 40. godine, ali je mnogi ne prepoznaju": Najčešći simptomi menopauze

Ginekolog otkriva detalje

28.11.2023. 19:07
  • Podeli:
vrućina menopauza žena shutterstock_2180443267-65366ba044da3.webp Foto: Shuttertsock

Menopauza je prirodni proces starenja žene i označava kraj menstrualnih ciklusa, a dijagnostikuje se nakon što prođe 12 meseci od poslednje menstruacije. Simptomi se razlikuju - neke žene imaju blage simptome i lako prolaze kroz period menopauze, dok druge ovaj period opisuju kao vrlo težak i haotičan.

"Menopauza predstavlja poslednju menstruaciju u životu. Simptomi koji prate perimenopauzu (period pre i nakon poslednje menstruacije) su najčešće talasi vrućine, preznojavanje, nesanica, pojačana razdražljivost, promene u seksualnoj želji, "magla u glavi" koju prema jednom istraživanju ima čak 60 odsto žena koje su tek ušle u menopauzu, i dobijanje u težini pored istih navika u ishrani", kaže dr Aleksandra Kostić za Kurir.

Kada nastupaju prve tegobe?

"Prve tegobe mogu nastati već oko 40. godine života, ali ih žene ne prepoznaju, pripisuju ih umoru, stresu i slično, a mogu trajati i više godina od poslednje mentruacije."

Može li da se desi da žena izgubi ciklus, a onda ga dobije posle nekoliko meseci ili godina ponovo iako nije više redovan?

"Menstruacije mogu biti neredovne, period između dve menstruacije može biti i više meseci. Međutim, ako žene prokrvari, a od poslednje menstruacije je prošlo više od godinu dana trebalo bi da se odmah javi ginekologu."

Foto: Shutterstock

Koji procenat žena kod nas prihvata hormonalnu terapiju za u menopauzi?

"Sve veći broj žena je svesno koliko je terapija tegoba u menopauzi važna. Žene u perimenopauzi su najčešće u zenitu svoje karijere i veoma izražene tegobe mogu da joj otežavaju svakodnevo funkcionisanje. Teški simptomi ne mogu da se reše bez hormonske supstitucione terapije i pomoći lekara."

Šta podrazumevaju te terapije, da li su u okviru državne zdravstvene zaštite ili moraju samostalno da se plaćaju?

"Terapija tegoba u menopauzi može biti u vidu tableta, sprejeva, flastera, krema, gelova. Najveći broj tih proizvoda žene moraju samostalno da plate."

Kako se uzima ova terapija - kontinuirano ili s prekidima?

"Savetuje se da se terapija tegoba u menopauzi uzima kontinuirano, bez pauza."

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()