Na transplataciju bubrega u Srbiji trenuto čeka 35 pacijenata

Na godišnjem nivou, do početka epidemije korona virusa, rađeno je otprilike šest transplantacija godišnje, ali da je od početka korone program transplatacije značajno usporen

09.03.2023. 15:04
  • Podeli:
operacija-transplantacija-shutterstock.jpg Foto: Shutterstock

Direktor Univerzitetske dečije klinike u Tiršovoj doktor Siniša Dučić kaže da u ovom trenutku 35 pacijenata čeka transplataciju bubrega, kao i da postoji 20 potencijalnih donora, koji su uglavnom članovi porodice.

On je za Tanjug objasnio da je na godišnjem nivou do početka korone rađeno otprilike šest pacijenata godišnje, ali da je početkom korone program transplatacije značajno usporen, što je rezultiralo da sada jedan pacijent godišnje bude transpalantiran.

Dučić kaže da je 36 pacijenata na dijalizi, 21 pacijent je na peritodijalizi, a 15 pacijenata je na hemodijalizi. Najmlađi pacijent ima godinu i po dana.

"Univerzitetska dečija klinika se bavi transpaltacijom poslednjih 20 godina. Taj naš tim nefrologa koji se bave hemodijalizom i pripremom za transplataciju je sastavljen od izvanrednih lekara koji su edukovani u najvećim svetskim centrima. Dolaskom tima iz Londona koji je predvodila doktorka Jelena Stojanović, koja je započela karijeru na dečijoj klinici, ideja tog tima je da ovladamo svim tajnama transplatacije, da unapredimo naša znanja koja su dobra, da definišemo koja će se deca transplatirati u Beogradu, a koja će se transplatirati uz pomoć kolega iz Engleske", navodi on i dodaje da je u sklopu tog programa predviđena je i edukacija mladih lekara.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()