Najveća pojava kratkovidosti je kod školaraca: UNA pita - kada je vreme za prvi oftalmološki pregled?

Manje telefona i više sunca, bile bi generalne preporuke stručnjaka za zdravije oči

Autor: Una Đuričić
08.09.2024. 19:04
  • Podeli:

Ne zaboravite da su redovni preventivni pregledi neophodni i kada su oči u pitanju, pogotovo kod dece kako bi tablu videli i iz prve i poslednje klupe. Porast kratkovidosti kod dece je danas izuzetno veliki, ističu doktori, a najviše šansi za poboljšanje ima dok se oni još razvijaju. Zato UNA pita - kada je vreme za prvi oftalmološki pregled?

Početak svake školske godine donosi mnogo novih izazova. Novi predmeti, drugari i učitelji su nešto na šta  svaki đak treba da se privikne, ali ono što im najmanje treba u tim trenucima je dodatni problem sa vidom tokom čitanja ili pisanja.

"Kod dece školskog uzrasta najveća je pojava kratkovidosti, minus dioptrije. I sada u današnje vreme taj porast je dosta veliki. Čak su neka predviđanja da će negde 2050, skoro polovina stanovništva na zemlji imati minus dioptriju, odnosno biti kratkovida. I vrlo često se ta dioptrija pojavi u školskom periodu", rekla je oftalmološkinja dr Ana Georgijević Nenadić.

Iako još nije pronađena jasna uzročna veza, pogoršanje vida kod dece stručnjaci uglavnom povezuju sa tim što danas deca većinu vremena borave u zatvorenom prostoru, i uz to su više izložena ekranima. Manje telefona i više sunca, kažu stručnjaci, a kako bi se problem na vreme uočio neophodni su redovni oftalmološki pregledi.

"Deca naša imaju neke sistematske preglede, koji su određeni. Jedan je sa šest i po godina, kada polaze u prvi razred, jedan je ja mislim u sedmom razredu sa 13, i za neke škole u zavisnosti od toga koje su struke i tako dalje. Ali mislim da nije loše da deca i između toga imaju preglede. Prvenstveno mala deca", zaključila je doktorka Georgijević Nenadić.

Na korekciju slabovidosti se može uticati najviše kada su deca predškolskog uzrasta, zato je glavni savet lekara, uraditi oftalmološki pregled već sa tri ili četiri godine i kada dete ne pokazuje nikakve simptome, kako bi se eventualni problem na vreme uočio i rešio.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()