Nemačke bolnice ostaju bez katetera i sondi zbog evropske birokratije

Zbog evropske birokratije, klinike u EU ostaju bez opreme i instrumenata za spasavanje života pacijenata.

08.11.2022. 15:37
  • Podeli:
operacija sala hirurg bolnica pixabay-1666797812934.webp Foto: Pixabay / Ilustracija

Težak i skup proces odobravanja u okvirima evropske birokratije ostavlja bolnice i klinike bez instrumenata i opreme za spasavanje života, piše DW.

Mediji godinama izveštavaju da nedostaje osoblja pa i lekova zbog problema u proizvodnji ili lancu snabdevanja, ali sada je izašlo na videlo da u Nemačkoj nedostaju i medicinski instrumenti i tehnika.

Na to nije uticala, kako se najčešće misli ni trenutna ekonomska kriza pa ni pandemija koronavirusa već je problem, piše DW, u regulativi EU koja iako je uvedena "za dobrobit pacijenta" ispostavlja se da je jednim delom i - pogubna.

Uredba EU o medicinskim proizvodima i uređajima, naime, donesena je sa ciljem da u bolnice i ordinacije stižu samo oni medicinski proizvodi koji su prošli strog proces odobrenja. Taj proces, da bi bezbednost bila na najvišem mogućem nivou, za svaki od tih proizvoda i uređaja mora da se ponavlja na svakih pet godina.

Zbog nedostatka balon katetera umiru deca

Profesor Nikolaus Has je pedijatar kardiolog i specijalista za urođene srčane bolesti u Univerzitetskim bolnicama u Minhenu. On kao primer navodi takozvani balon kateter.

"Takav balon nam je potreban da bismo mogli da izvršimo intervenciju kod novorođenčadi u inkubatoru, i da spasemo mnogo dečijih života kada su deca rođena sa specifičnom srčanom manom", objašnjava Has i dodaje da je problem nedostatka tih balon katetera jer se oni retko sertifikuju.

Prema rečima dr Hasa, tamna strana tog postupka je što oni sada moraju da koriste druge proizvode, a zato što tog proizvod više nema na tržištu EU umrlo je mnogo dece.

Proizvođači jednostavno odustaju od toga da ponude svoj proizvod na tržištu EU zbog komplikovane i previše skupe procedure.

Slično kao i sa balon kateterima je i sa mnogim drugim stvarima koje su neophodne u svakodnevnom bolničkom životu, kaže profesor Has. Reč je o raznim crevima, sondama ili protezama... Pravilo je: što se ređe koriste, tim je veći problem da se nabave.

Birokratija za zdravlje, ali na uštrb pacijenata

Jer, kada se nešto proizvodi u relativno malim količinama, sertifikacija se praktično više i ne isplati, što je posebno uočljivo u pedijatrijskoj kardiologiji.

Peter Lize (CDU) je takođe pedijatar, ali je još od 1994. poslanik u Evropskom parlamentu. Pre mnogo godina, dok je još radio u svojoj struci, više puta je bio angažovan u kardiološkom centru u Bad Ojnhauzenu u Severnoj Rajni-Vestfaliji.

"Imam povratnu informaciju iz Bad Ojnhauzena da nedostaju specifični instrumenti za lečenje dece sa srčanim oboljenjima", kaže Lize. 

Lize kaže da je nedopustivo da to tako ostane i dodaje da Evropska komisija mora brzo da deluje tako što će dati predlog za pojednostavljanje postojeće Uredbe o medicinskim sredstvima.

Uredbu je EU uvela 2017. godine kada je otkriven skandal sa imlantima za grudi. Naime, neki proizvođači su iskoristili nedostatak precizne zakonske regulative pa su koristili jeftin industrijski silikon što je nanelo štetu zdravlju hiljadama evropskih žena.

EU dozvoljava da zemlje članice traže izuzeće i da u pojedinim slučajevima izdaju nacionalne sertifikate kako bi se sprečile ovakve nestašice. Međutim, Nemačka to izuzeće još nije zatražila.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()