Jednu činite čim se probudite ujutro
Neuronaučnica je upozorila da postoje tri uobičajene navike koje bi mogle imati negativan uticaj na vaš mozak - a jednu činite čim se probudite ujutru.
Stručnjakinja, poznata kao „Em On The Brain“, kaže da sve čemu izložimo naš mozak može imati uticaj, bilo da je u pitanju hrana koju jedemo ili stvari koje čitamo ili gledamo. Ona je podelila glavne stvari koje nikada ne bi uradila da bi svoj mozak održala u dobroj formi, piše Mirror.
„Prvo je da uzmem telefon čim se probudim ujutru“, objavila je na TikTok-u.
Kako navodi „sadržaj koji konzumirate tokom tog vremena će imati veći uticaj na vaš način razmišljanja i poremetiti naš dopamin do kraja dan, tako da nastavljamo da proveravamo naše telefone“.
Rouzi Dejvidson, konsultantkinja za spavanje u Just Chill Baby Sleep, složila se sa Emili, objašnjavajući da je naš mozak „opušteniji i podložniji“ kada se tek probudimo.
„Kada se probudimo, naš mozak prelazi iz moždanih talasa dubljeg sna (kao što su delta i teta talasi) do alfa talasa i konačno do beta talasa“, rekla je ona.
Takođe je dodala:
„Ovaj prelaz nas čini opuštenijim i sugestivnijim, zbog čega konzumiranje mobilnog sadržaja odmah nakon buđenja može snažno uticati na naše raspoloženje i način razmišljanja tog dana. Nakon što se probudite, odvojite nekoliko trenutaka da udahnete i odredite svoje namere pre nego što posegnete za telefonom. Ako možete da ga punite na drugoj strani spavaće sobe ili van nje, to postavlja dodatnu prepreku“, dodaje ona.
Emili je takođe rekla da negativne misli o sebi mogu imati veći uticaj nego što mislite. Iako ovo može zvučati očigledno, ona je naglasila da misli koje se ponavljaju mogu ojačati iskrivljene poglede na sebe ili čak pogoršati stanja poput depresije.
Prema istraživanju Alchajmerove bolesti u Velikoj Britaniji, ljudi koji pate od depresije ili anksioznosti imaju mnogo veću verovatnoću da dožive demenciju i pad zdravlja mozga.
„Ono što je važno je ono što kažete sebi i što više ubeđujete sebe, to je više zapisano u vašem mozgu. A ono što je zapisano to je ono što mi manifestujemo“, objasnila je Emili.
Sa psihološke perspektive, savetnica Georgina Sturmer se takođe složila.
„Svakako bih rekao da svakog jutra imamo priliku da se ponovo pripremimo za dan. Da damo sebi vremena da budemo ljubazni prema sebi, da se osećamo utemeljeno i da razmislimo o svom osećaju svrhe“, rekla je ona.
Na kraju, ali ne i najmanje važno, Emili je istakla ishranu visoko prerađene hrane koja izaziva probleme.
Nutricionista Helen Bel se takođe složila i rekla da bi doručak zaista mogao da bude najvažniji obrok u danu.
„Hrana sa visokim sadržajem rafinisanih šećera i trans-masti posebno je štetna za zdravlje mozga kada se konzumira ujutru. Ovo uključuje slatke žitarice, peciva i prerađenu hranu za doručak. Kada započnete dan takvom hranom, to može dovesti do naglog porasta nivoa šećera u krvi, praćenog padom. Ova fluktuacija može otežati koncentraciju i jasno razmišljanje“, dodaje ona.
Ono što je istakla je da uvek preporučuje da dan započnete hranom bogatom zdravim mastima, proteinima i složenim ugljenim hidratima, prenosi Večernji.hr.
„Za doručak, opcije kao što su avokado na tostu od celog zrna, grčki jogurt sa orasima i bobicama, ili smuti sa spanaćem, bananom i puterom od badema su odličan izbor jer ove namirnice obezbeđuju trajnu energiju i esencijalne hranljive materije koje podržavaju mozak.
Tokom dana savetuje svojim klijentima da uključe hranu bogatu omega-3 masnim kiselinama, kao što su losos, laneno seme i orasi, jer je poznato da podržavaju zdravlje mozga.
Pored toga, voće i povrće bogato antioksidansima, kao što su borovnice, spanać i brokoli takođe mogu pomoći, prenosi N1.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.