Svako dete je drugačije i nosi se s emocijama na svoj način zbog čega ponekad može biti teško uočiti probleme
Dečiji psiholog Sem Vos za britanski Miror podelio je dva znaka upozorenja koji na suptilan način roditeljima mogu otkriti da s njihovim detetom nešto nije u redu.
Kako je objasnio, svako dete je drugačije i nosi se s emocijama na svoj način zbog čega ponekad može biti teško da se uoče problemi.
"Iako je svako dete specifično, mi psiholozi skloni smo kategorizirati da s detetom nešto nije u redu na dva različita načina. Prvo je nešto što u struci nazivamo eksternalizirajućim ponašanjem i do njega dolazi kada se dete oseća loše i onda to iskaže određenom agresijom. Tako će dete najčešće udariti brata ili sestru, razbijati stvari i slično", objašnjava Vos.
On dodaje kako postoji i drugi, potpuno drugačiji, znak da nešto s našim detetom nije u redu. Radi se o takozvanom internalizirajućem ponašanju za koje je specifično prikrivanje i držanje osećaja u sebi.
"Internalizacija je potpuno suprotan obrazac. Takvo dete neće pokazivati da ima probleme već će te iste probleme gomilati u sebi ", upozorava psiholog koji tvrdi kako će ovakvo ponašanje roditelji najlakše prepoznati ako njihovo dete odjednom počne izbegavati razgovor s njima, povlačiti se u sebe ili slabije jesti.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.