Nova studija objavljena u časopisu Heart sugeriše da jednostavno skeniranje oka može da predvidi rizik od moždanog udara.
Nakon gotovo 13 godina ispitivanja u kojem je učestvovalo više od 45.000 ljudi, istraživački tim iz Velike Britanije je otkrio vezu između oblika i veličine krvnih sudova mrežnjače i verovatnoće da se dobije moždani udar, objaveljeno je u časopisu Heart.
Studija je ispitala podatke od 45.161 osobe starije od 55 godina, koja su učestvovali u istraživanju UK Biobank.
Prema rezultatima studije, ispitivanje oblika i veličine vena i arterija u mrežnjači moglo bi da predvidi rizik od moždanog udara skoro jednako efikasno kao i tradicionalne metode, bez potrebe za invazivnim procedurama. Studija naglašava vezu mrežnjače i mozga, odnosno sugeriše da vaskularna mreža u mrežnjači veoma liči na onu u mozgu.
Istraživači kažu da jednostavno skeniranje mrežnjače može proceniti zdravlje krvnih sudova mrežnjače kako bi se identifikovali potencijalni rizici za vaskularni sistem mozga. Ovo uključuje analizu karakteristika kao što su dužina, prečnik, gustina i grananje retinalnih vena i arterija.
Ispitanici su praćeni 12,5 godina, a njih 749 je doživelo moždani udar. To su uglavnom bili stariji muškarci, pušači koji su več bolovali od dijabetesa, visokog krvnog pritiska i koji su imali nizak nivo "dobrog" holesterola - svi su priznati faktori rizika od moždanog udara.
Nakon pregleda slika retine, istraživači su identifikovali specifične promene povezane sa većim rizikom od moždanog udara. To uključuje povećanu dužinu luka i dužinu akorda krvnih sudova mrežnjače, kao i promene kao što su prečnik i odnos.
Da bi ovo dalje istražili, izmerili su 30 indikatora u pet kategorija retinalne vaskularne "arhitekture". Ukupno je uključeno 118 merljivih vaskularnih indikatora mrežnjače, od kojih je 29 značajno povezano sa rizikom od prvog moždanog udara nakon prilagođavanja tradicionalnim faktorima rizika.
Autori studije ističu potencijal skeniranja mrežnjače kao neinvazivnog alata za ranu procenu rizika od moždanog udara. Dalja istraživanja bi mogla da utru put za integraciju takvih skeniranja u rutinske zdravstvene preglede kako bi se identifikovali i rešili rizici od moždanog udara pre nego što se simptomi pojave.
Ovaj "vaskularni otisak mrežnjače", čak i kada se kombinuje samo sa godinama i polom, bio je jednako dobar kao i upotreba tradicionalnih faktora rizika samo za predviđanje budućeg rizika od moždanog udara, pokazali su nalazi.
Ipak, istraživači su napomenuli da se rezultati istraživanja možda ne odnose na različite etničke grupe jer su većinu tetsiranih činili belci.
Inače, moždani udar pogađa oko 100 miliona ljudi širom sveta i svake godine ubije 6,7 miliona, istakli su istraživači. Većina slučajeva je uzrokovana promenljivim faktorima rizika, kao što su visok krvni pritisak, visok holesterol, loša ishrana i pušenje.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.